Portrætter

Slægten Reventlow:

Eduard August Reventlow
(1886 - 1918)



Andre slægter:

Christine Ermegaard Reventlow
(1711 - 1779)

Frederik Carl, hertug af Schleswig-Holstein-Sonderburg-Plön og hans familie i haven ved Schloss Traventhal, 1759; Fra venstre: hans yngste datter, prinsesse Louise Albertine, prinsesse af Anhalt-Bernburg, hertug Friedrich Carl, hans ældste datter, prinsesse Friederike Sophie, grevinde af Erbach-Schönberg, hans hustru hertuginde Christine, født Reventlow, hans mor Dorothea Christine, født Aichelberg , en afrikansk tjener, og til sidst hans anden datter, prinsesse Charlotte Amalie, hertuginde af Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg.


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Exlibris
Exlibris

Exlibris for Christian-Einar Reventlow. (1910)


Gravsten og epitafier


Lilli, Julia og Margrethe Reventlow
Lilli, Julia og Margrethe Reventlow

   

Anna Kirstine Hermansdatter

Anna Kirstine Hermansdatter

Kvinde 1742 -




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Anna Kirstine Hermansdatter 
    Køn Kvinde 
    Fødsel 2 nov. 1742  Nysted, Musse Herred, Maribo Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 3 brødre 
    Person-ID I19522  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Mor AnerAbigael Greve
              f. okt. 1711, Halsted, Lollands Nørre Herred, Maribo Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1763 (Alder 51 år) 
    Ægteskab 13 mar. 1742  Nysted, Musse Herred, Maribo Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Hun: ?? - Hun: 30 år og 5 måneder. 
    Familie-ID F32874  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 2 nov. 1742 - Nysted, Musse Herred, Maribo Amt, Danmark Link til Google Earth
     = Link til Google Earth