Portrætter

Slægten Reventlow:

Gottfried Reventlow
(1800 - 1870)

På billedet ses fra venstre: Malet af Gröger


Andre slægter:

Torben Oxe
(1522 - 1547)



Slotte og Herregårde


Støvringgård
Støvringgård

Støvringgård er en herregård i Østjylland beliggende 2 km øst for Støvring By i Støvring Sogn, Støvring Herred, Randers Kommune. Den nævnes allerede i 1319, hvor den ejedes af Palne Jensen Juul, der førte Lille-Juul'ernes Våben. Hovedbygningen er opført i 1600-1622-1630 og ombygget i 1740-1750. Støvringgård blev i 1735 omdannet til Støvringgård Kloster da gehejmerådinde Christine Harboe (født baronesse Fuiren) i sit testamente bestemte det til et jomfrukloster for en priorinde og tolv jomfruer. Ligeledes fulgte bøndergods og tiender samt en del kapital med bestemmelsen. Bestyrelsen blev overdraget stiftsøvrigheden i Aarhus.


Heraldik


Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi
Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi

Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi - 1751

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-17509 og  hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. 

Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m.  

Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper.

Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.



Gravsten og epitafier


Eduard Reventlow og Ida Marie Reventlow f. Konow
Eduard Reventlow og Ida Marie Reventlow f. Konow

   

Margrethe Jakobsdatter Trolle

Margrethe Jakobsdatter Trolle

Kvinde 1511 - 1551  (39 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Margrethe Jakobsdatter Trolle 
    Køn Kvinde 
    Fødsel 22 okt. 1511  Herlev, Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død 1551  Bälteberga (før: Beltebjerg) (Luggude H.), Skåne, Sverige Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 2 brødre og 1 søster 
    Person-ID I3114  Reventlow
    Sidst ændret 10 jul. 2016 

    Far AnerJacob Trolle
              f. 26 jun. 1475  
              d. 7 apr. 1546 (Alder 70 år) 
    Mor AnerKirsten Herlufsdatter Skave  
              d. 28 okt. 1534, Knabstrup, Holbæk, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F25435  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie AnerClaus Lavesen Urne
              f. 1486, Bälteberga (før: Beltebjerg) (Luggude H.), Skåne, Sverige Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 4. jul. 1561 (Alder 75 år) 
      Other partners: Anne Grubbe 
    Familie-ID F26581  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 22 okt. 1511 - Herlev, Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 1551 - Bälteberga (før: Beltebjerg) (Luggude H.), Skåne, Sverige Link til Google Earth
     = Link til Google Earth