free
web stats
Fornavn:
Efternavn:

Rapport: Enkeltpersoner med kendt bopæl (ikke geokodet)

         Beskrivelse:


Match 1 til 26 fra 26   » Kommasepareret CSV fil

# dwelling_place Længdegrad Breddegrad additional_information Person-ID Efternavn Fornavn Fødselsdato Dødsdato
1 Coppabella Og Kimo St. N.S.Wales, Australien,         I22212  Robinson  James     
2 Dambeck, , Helmstorf og Lütten Tessin I Mecklenburg         I7549  Lühe  Hans Frederik Von Der  1655  4 maj 1715 
3 Damp, , Hanerau,Quarnbeck,Marutendorf med Blockshagen og Bothkamp med Borghorst         I7801  Ahlefeldt  Bendix von  7 nov. 1671  9 apr. 1723 
4 Emkendorf Quarnbek og Marutendorf, Slesvig-Holsten, Tyskland         I4521  Ahlefeldt  Godske von  Skønnet 1545  1612 
5 Grönwohld, , Nöer,Wensin og Sierhagen         I9026  Brockdorff  Joachim von  18 sep. 1695  14 sep. 1763 
6 Gråsten, , Grevskaberne Langeland og Rixingen,Baroniet Mörsberg,til Søgård,Ballegård,Grøntoft og Årup,die Wildniss mv         I7772  Ahlefeldt  Carl von  25 apr. 1670  7 sep. 1722 
7 Hagen, , Barenfleth og Doberstorf         I8164  Blome  Wulf  28 feb. 1651  4 maj 1735 
8 Hammer, , Borreby,som han 1614 mageskiftede med Kongen mod Øveds Kloster         I4713  Lindenov  Otte  13 aug. 1575  4 sep. 1618 
9 Heiligenstedten, , Andel I Godset Kolmar og Neuendorf         I3857  Ahlefeldt  Jørgen von  27 jun. 1524  29 apr. 1583 
10 Jördenstorf, , Strietfeld,Vogtshagen,Bäbelitz,Petersdorf,Dierkow,Helmstorf mfl.         I1502  Moltke  Vicke  Skønnet 1335  eft. 1412 
11 Leizen, , Priborn og Spitzkuhn. Byggede1576 sammen med 2 brødre ny hovedbygning på Leizen         I4296  Knuth  Jacob  Skønnet 1550  ca. 1602 
12 Lørup, , Skibelundgård,Strærup,Orebygaard og Berritsgaard         I2725  Huitfeldt  Otte Clausen  ca. 1475  før 1529 
13 Nagy Ohaj, Ungarn,         I23989  Vizy  Sigismund von  15 apr. 1840   
14 Neuhaus, Satjewitz, Eskilsmark og Ornum         I4344  Rantzau  Hans von  1 jul. 1543  1604 
15 Niendorf, , Goldensee og Bachendorf         I22999  Lützow  Magnus von     
16 Nygård, , Tirsbæk,Landting,Kærgårdsholm og Bustrup         I8504  Linde  Niels  1678  12 aug. 1746 
17 Nøer, , Grönwold,Nütschau og Altfresenburg         I11253  Moltke  Adam Gottlob Ditlev Greve  15 jan. 1765  17 jun. 1843 
18 Panker, , havde 1495 Plön og Lütjenburg I pant         I2667  Rantzau  Ditlev  Skønnet 1450  14 jan. 1524 
19 Priborn, , Leizen,Spitzkuhn og Melz         I5828  Knuth  Wentzloff von  1580  1658 
20 Schierensee, , Blockshagen og Wisch         I6342  Buchwald  Daniel  22 jun. 1599  16 sep. 1674 
21 Schulendorf, , Schmachthagen og Fresenburg         I4929  Ahlefeldt  Henneke von  ca. 1541  1627 
22 Sweden, Lidingö,Lidingö,Sörmland         I25247  Fürst  Christina  28 apr. 1950   
23 Wulfshagen Willershagen Vogtshagen Og Detershagen         I1665  Moltke  Heinrich  Skønnet 1360  eft. 1433 
24 Wustrow, , Baroniet Wintersborg         I7305  Winterfeldt  Frederik von  1666  1 okt. 1707 
25 Wustrow, , Neuenfeld og fra 1683 Baroniet Wintersborg (Utterslevgård og Sæbygaard)         I6904  Winterfeldt  Helmuth Otto von  1617  17 feb. 1694 
26 Övelgönne, , Hasselburg,Åkjær og Dybvad         I10236  Nath  Friedrich Otto Von Der  12 aug. 1734  18 jan. 1805