Portrætter

Slægten Reventlow:

Adelheid (Lilli) Margrethe Reventlow
(1909 - 1982)

~ m Greve Einar Reventlow (1893-1974) af den danske grevelige linje af 1673. Han var f. Vännberga i Sverige, men arvede Wulfshagen og bosatte sig Tyskland.
Hun var datter af Heinrich Reventlow (1868-1938) af den grevelige linje af 1767. 2 gren (Wittenberg) og hustru Anna f. Rantzau (1879-1969)


Andre slægter:

Frederik Georg Adeler
(1736 - 1810)



Slotte og Herregårde


Clausholm
Clausholm

Clausholm tilhørte i 1300-tallet den danske adelsslægt Panter. Herregården blev belejret og ødelagt i 1359 i forbindelse med stridigheder i de jyske adelsmænds opstand mod Valdemar Atterdag (1320-1375).

I begyndelsen af 1500-tallet var Clausholm ejet af Mogens Gøye, en af landets rigeste og mest indflydelsesrige adelsmænd. Ved hans død i 1544 blev Clausholm delt mellem børnene, Albrecht og Ellen Gøye. Som det ofte skete i 1500-tallet, blev også hovedbygningen delt, således at de flyttede ind med deres familier i hver sin del af bygningen. Det førte til stridigheder, som kulminerede med, at Ellen Gøye opførte en ny bygning så tæt ved broderens del af gården, at vinduerne ikke kunne åbnes.

Efter en kompliceret arvesag overtog Conrad Reventlow (1644-1708) rettighederne til Clausholm ved en højesteretsdom i 1686. Reventlow blev senere storkansler, der var et af hoffets højeste embeder. Han rev de gamle bygninger ned og opførte i stedet en ny hovedbygning, der stod færdig i 1699, og som er et af de bedst bevarede eksempler på herregårde i barokstil fra slutningen af 1600-tallet.

Slottet var indrettet sådan, at storkansleren selv boede i stueetagen, mens etagen ovenover var beregnet til kongeligt besøg. Førstesalen er derfor finere med højere til loftet og mere stuk. Både slot og park er et af de første og mest helstøbte barokanlæg i Danmark.

Conrad Reventlow døde i 1708 og Clausholm blev derefter ejet af enken, Sophie Amalie Hahn.

Parrets datter, Anne Sophie Reventlow, knytter sig til den næste periode af Clausholms liv. Kun 19 år gammel blev hun i 1712 bortført af kong Frederik IV (1671-1733). Kongen giftede sig med Anne Sophie til venstre hånd og udnævnte hende til fyrstinde af Slesvig.

I 1718 købte Frederik IV Clausholm og opførte, i perioden mellem 1722 og 1723, de mindre sidefløje mod syd. Efter dronning Louises død i 1721, giftede Frederik IV sig med Anne Sophie til højre hånd og kronede hende efterfølgende til dronning.

Frederik IV døde i 1730 og Christian VI (1699 - 1746), der ikke var venligt stemt mod sin stedmor, forviste dronning Anne Sophie til Clausholm, hvor hun levede til sin død omgivet af en stor hofstab. Dronningen døde i 1743, hofstaben og hendes ejendele blev spredt, mens Clausholm i 1758 overgik til nordmanden Mathias Vilhelm Huitfeldt.

Yderligere oplysninger: Danske Herregårde



Heraldik


Dronning Anna Sophia f. Reventlows vaaben som fyrstinde af Slesvig
Dronning Anna Sophia f. Reventlows vaaben som fyrstinde af Slesvig

Fyrstinde af Slesvig

Anna Sophie Reventlows vaaben som fyrstinde af Slesvig



Gravsten og epitafier


Reventlow, Conrad Detlev Cay
Reventlow, Conrad Detlev Cay

  

HERUNDER HVILER DET FORGIENGELIGE 
AF EN ÆDEL MENNESKEVEN 
EN ØM ÆGTEFÆLLE OG EN KIERLIG FADER 
CONRAD CAI DITLEV 
GREVE AF REVENTLOW 
FØDT DEN 1. JUNI 1785 
GIFT DEN 4. JUNI 1829 MED 
HANNE CAROLINE ROSENKILDE 
SOM MED TVENDE DØTRE SØRGER 
OVER HANS DØD DEN 31 MAI 1840
   

Isabella von Habsburg

Isabella von Habsburg

Kvinde 1501 - 1526  (24 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Medie    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Isabella von Habsburg 
    Køn Kvinde 
    Fødsel 27 aug. 1501  Bruxelles, Belgien Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Titel Droning af Danmark,Norge og Sverige 
    Link https://da.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_af_Habsburg 
    Begravelse 5 feb. 1526  Odense Domkirke (Sankt Knuds Kirke), Odense, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    • Blev begravet 5. februar 1526 i Sankt Peterskirken uden for Gent, Belgien og i 1883 overført til Odense Domkirke
    Død 28 feb. 1526  Gent, Belgien Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Notater 
    • dronning af Danmark (1515-1523), reine de Norvege (1515-1523), Erzherzogin von Österreich, infanta de Castilla, princesse de Bourgogne, prinses der Nederlanden (Isabella de Austria) (Isabella de Castilla) (Elisabeth von Habsburg)
    Person-ID I2694  Reventlow
    Sidst ændret 2 okt. 2023 

    Familie AnerChristian 2., Konge af Danmark
              f. 6 aug. 1481, Nyborg, Vindinge Herred, Svendborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 6 mar. 1559, Kalundborg Slot, Kalundborg, Ars Herred, Holbæk Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 77 år) 
    Ægteskab 11 sep. 1515 
    Alder ved vielsen Hun: 14 år og 1 måned - Han: 34 år og 1 måned. 
    Familie-ID F28400  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 27 aug. 1501 - Bruxelles, Belgien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBegravelse - 5 feb. 1526 - Odense Domkirke (Sankt Knuds Kirke), Odense, Danmark Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 28 feb. 1526 - Gent, Belgien Link til Google Earth
     = Link til Google Earth 

  • Billeder
    Dronning Isabella af Danmark, Norge og Sverige