PortrætterSlægten Reventlow:
Willum Frederik Treschow(1786 - 1869)
1786 - 1869
Andre slægter:
Niels Gyldenstierne(1558 - 1630)
Slotte og Herregårde
Rosenholm
Rosenholm Slot er en herregård på Djursland lidt nord for Hornslet, 25 km nordøst for Aarhus. Hovedbygningen regnes blandt de prægtigste og mest maleriske danske herregårde. Siden grundlæggelsen i 1559 har Rosenholm været i adelsslægten Rosenkrantz' besiddelse, og herregården er Danmarks ældste slægtsgård.
Heraldik
Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827
Ridder af Dannebrog
Symbolum: Uden Dyd Ingen Fryd
Gravsten og epitafier
Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke
I 1699 byggedes Skeelernes pompøse gravkapel med epitafiet til minde om Chresten Skeel den Riges søn, kammerjunker Jørgen Skeel (1656-1695). I kraft af sin arv var han landets rigeste adelsmand. Han var berejst i hele Europa og havde studeret ved Københavns Universitet. Han giftede sig i 1691 med den kun 13-årige Benedicte Margrethe Brockdorff fra Holsten, men døde pludselig 4 år senere, 39 år gammel. Den unge enke, hvis viljestyrke og selvbevidsthed der foreligger adskillige vidnesbyrd om, søgte og fik - efter 4 år - kongens tilladelse til et "tarveligt Epithaphium - med den Vilkor, at Kirken på sin Bygning ej derved tager skade". Denne vanskelige opgave blev da overladt til tidens førende billedhugger, som havde etableret sig med værksted i København, belgieren Thomas Quellinus, hvis gravkapel for oberst Hans Friis ved Hørning kirke ved Clausholm fra 1691 var i frisk erindring. Med Thomas Quellinus´ fornemme gravkapel og epitafium lades ingen tvivl tilbage om enkens ønske i retning af et varigt minde for den afdøde. Det er et af den europæiske barokkunsts fineste arbejder og et fornemt eksempel på, hvordan den kunstneriske og arkitektoniske orientering efter reformationen gik imod Nederlandene.
Smedejernsgitteret, som danner indgang til gravkapellet, er det første i rækken af de stilfulde portalgitre, som er karakteristiske for Thomas Quellinus´gravminder i Danmark, og som med rimelig sikkerhed formodes at være tegnet af billedhuggeren selv. I halvbuen over dørene ses springværk-lignende slyngninger, som omslutter Benedicte Margrethe Brockdorff´s navnetræk. Lågernes nederste felt er udfyldt af en symmetrisk dekoration, mens det øverste felt består af jernstænger og mellem disse bølgeformede jernspidser. På dørrammen er sat rosetter. I et gelænder af smedejern rundt om åbningen til kapellets krypt ses også rosetter i regelmæssigt mønster og over dem en smal frise med akantusslyng.
Kammerjunker Jørgen Skeel´s portrætmedaillon på sarkofagen i kapellets krypt. Bemærk, hvordan paryk og skærf vælder ud over medaillonkanten - et karakteristisk træk for billedhuggeren. Ved kammerjunkerens "Liig-begengelse d. 23. april 1695 var en Høy-Adelig og Høyanseelig Folcke-riig Forsamling" forsamlet i "Estrups Sogne-Kircke i Auning".
Thomas Quellinus´s marmorepitafium i kapellet på nordsiden af Auning kirke er af sagkyndige kaldt "et af billedhuggerens ypperste og mest holdningsfulde værker." Dets flotte rejsning understreges af rummets arkitektoniske udformning, som også er kendetegnende for Quellinus: en indgang gennem en smedejernsportal til et kvadratisk rum, hvor gulvet er hævet nogle trin over kirkens gulv. Midt for indgangen fører en trappe ned til en krypt.
På epitafiet er kammerjunkeren fremstillet hvilende på en svær sarkofag i rødflammet marmor og omgivet af 4 dyder: Retfærdighedens, Klogskabens, Rygtets og Mådeholdets gudinder. Baggrundsudsmykningen er i sort og hvid marmor, hvor 4 søjler bærer en gesims med en brudt fronton. Over kammerjunkeren ses B. M. Brockdorff´s portræt og monogram, og på fløjene ses våben-mærkerne for henholdsvis kammerjunkeren og hustruen.
I dag står både kammerjunkerens og oberstens marmor-sarkofager i krypten sammen med 5 andre, og i niveau med epitafiet står 8 sandstens-sarkofager. Den sidste er fra 1844.
Sammenligner man de våbenmærker og hjelmtegn på epitafiets sidefelter, som udgør Jørgen Skeels og Benedicte Margrethe Brockdorffs anerækker, er det påfaldende, at hjelmtegnene er slået af og våbenmærkerne slebet ned i hustruens side. Det kan skyldes, at hun aldrig gjorde brug af den gravplads, hun havde forberedt for sig selv her, men overlod den til den søn, som var i vente, da hun pludselig stod med ansvaret for et af Jyllands største herresæder. Denne søn, Christen Scheel, blev oberst ved Fynske Livregiment, men døde 36 år gammel - endnu yngre end sin far. Benedicte Margrethe Brockdorff selv blev gift med greve Chr. Ditlev Reventlow i 1700 og flyttede med ham ind på Krenkerup på Lolland.
|
|
| |
 1437 - 1512 (75 år)
Generation: 1
| 1. | Anna von Sachsen blev født den 12 apr. 1437 (datter af Friedrich II , Elector af Sachsen og Margareta von Habsburg); døde den 10 dec. 1512. Anna blev gift med Albrecht III von Hohenzollern i 1458. Albrecht (søn af Friedrich I Elector af Brandenburg og Elisabeth, Prinsesse af Bayern) blev født den 30 dec. 1414 i Sachsen, Tyskland Tangermünde; døde den 16 apr. 1486 i Frankfurt am Main, Hessen, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
- Friedrich V von Hohenzollern blev født den 13 jun. 1460 i Ansbach, Mittelfranken, Bayern, Tyskland; døde den 14 maj 1536 i Ansbach, Mittelfranken, Bayern, Tyskland.
- Anastasia von Hohenzollern blev født den 22 apr. 1478; døde den 13 aug. 1534.
|
Generation: 2
| 2. | Friedrich II , Elector af Sachsen blev født den 27 sep. 1412 i Leipzig, Sachsen, Tyskland (søn af Friedrich I (IV) , Prins af Thüringen og Katharine, Prinsesse af Braunschweig-Lüneburg); døde den 13 okt. 1464 i Leipzig, Sachsen, Tyskland; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden. Friedrich blev gift med Margareta von Habsburg den 30 jun. 1431. Margareta (datter af Ernst I von Habsburg og Cimburka Piast) blev født i 1416 i Wiener Neustadt,; døde den 20 mar. 1486 i Altenburg, Thüringen, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 3. | Margareta von Habsburg blev født i 1416 i Wiener Neustadt, (datter af Ernst I von Habsburg og Cimburka Piast); døde den 20 mar. 1486 i Altenburg, Thüringen, Tyskland. Børn:
- 1. Anna von Sachsen blev født den 12 apr. 1437; døde den 10 dec. 1512.
- Ernst von Sachsen blev født den 29 apr. 1440 i Meissen, Dresden, Sachsen, Tyskland; døde den 1 okt. 1486 i Colditz, ,.
- Albrecht III von Sachsen blev født den 5 sep. 1443 i Grimma, ,; døde den 22 okt. 1500 i Emden, ,.
|
|
Generation: 3
| 4. | Friedrich I (IV) , Prins af Thüringen blev født den 13 maj 1370 i Dresden, Sachsen, Tyskland (søn af Friedrich III , Landgreve af Thüringen og Katharine, Grevinde af Henneberg-Schleusingen); døde den 9 feb. 1428 i Altenburg, Thüringen, Tyskland; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden. Friedrich blev gift med Katharine, Prinsesse af Braunschweig-Lüneburg den 6 mar. 1402. Katharine, (datter af Heinrich II Hertug af Braunschweig-Lüneburg og Sofie, Prinsesse af Pommern) blev født cirka 1389 i Lüneburg, Niedersachsen, Tyskland; døde den 2 feb. 1443 i Sachsen, TysklandGrimma,Leipzig; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 5. | Katharine, Prinsesse af Braunschweig-Lüneburg blev født cirka 1389 i Lüneburg, Niedersachsen, Tyskland (datter af Heinrich II Hertug af Braunschweig-Lüneburg og Sofie, Prinsesse af Pommern); døde den 2 feb. 1443 i Sachsen, TysklandGrimma,Leipzig; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden. Børn:
- Katharine, Prinsesse af Sachsen blev født cirka 1408 i Leipzig, Sachsen, Tyskland.
- 2. Friedrich II , Elector af Sachsen blev født den 27 sep. 1412 i Leipzig, Sachsen, Tyskland; døde den 13 okt. 1464 i Leipzig, Sachsen, Tyskland; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden.
- Sigismund, Prins af Sachsen blev født den 8 apr. 1416 i Sachsen, TysklandGrimma,Leipzig; døde den 29 jan. 1472.
- Anna, Prinsesse af Sachsen blev født den 11 jul. 1420 i Sachsen, TysklandGrimma,Leipzig; døde den 23 okt. 1462 i Spangenberg, Tyskland, Hessen-Nassau; blev begravet i Stadtkirche, Darmstadt, Hessen, Tyskland.
- Anna von Sachsen blev født den 11 jul. 1420; døde den 23 okt. 1462.
- Katharine, Prinsesse af Sachsen blev født i 1421 i Dresden, Sachsen, Tyskland; døde den 28 sep. 1476; blev begravet i Lehnin Kloster, Brandenburg,Tyskland,.
- Heinrich, Prins af Sachsen blev født den 26 jun. 1422 i Sachsen, TysklandGrimma,Leipzig; døde den 27 aug. 1435.
- Wilhelm III von Sachsen blev født den 5 jun. 1425 i Meissen, Dresden, Sachsen, Tyskland; døde den 23 okt. 1482 i Weimar, Thüringen, Tyskland.
|
|
| 7. | Cimburka Piast blev født mellem 1394 og 1397 i Warschau, Polen,; døde den 3 nov. 1429 i Türnitz, ,.
|
Generation: 4
| 8. | Friedrich III , Landgreve af Thüringen blev født den 15 nov. 1332 i Dresden, Sachsen, Tyskland (søn af Friedrich II , Landgreve af Thüringen og Mathilde, Prinsesse af Bayern); døde den 26 jun. 1381 i Meissen, Dresden, Sachsen, Tyskland; blev begravet i Fürstenkapelle, Altzelle Bei Nossen, Dresden, Sachsen, Tyskland. Friedrich + Katharine, Grevinde af Henneberg-Schleusingen. Katharine, (datter af Heinrich XII (VIII), Greve af Henneberg og Judith, Prinsesse af Brandenburg) blev født cirka 1332 i Sachsen, Tyskland Schleusingen; døde den 16 aug. 1397 i Meissen, Dresden, Sachsen, Tyskland; blev begravet i Fürstenkapelle, Altzelle Bei Nossen, Dresden, Sachsen, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 9. | Katharine, Grevinde af Henneberg-Schleusingen blev født cirka 1332 i Sachsen, Tyskland Schleusingen (datter af Heinrich XII (VIII), Greve af Henneberg og Judith, Prinsesse af Brandenburg); døde den 16 aug. 1397 i Meissen, Dresden, Sachsen, Tyskland; blev begravet i Fürstenkapelle, Altzelle Bei Nossen, Dresden, Sachsen, Tyskland. Børn:
- Friedrich, Prins af Thüringen blev født cirka 1360 i Dresden, Sachsen, Tyskland.
- 4. Friedrich I (IV) , Prins af Thüringen blev født den 13 maj 1370 i Dresden, Sachsen, Tyskland; døde den 9 feb. 1428 i Altenburg, Thüringen, Tyskland; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden.
- Wilhelm II , Prins af Thüringen blev født den 25 maj 1371 i Dresden, Sachsen, Tyskland; døde den 5 maj 1425; blev begravet i Altenburg, Thüringen, Tyskland.
- Georg, Prins af Thüringen blev født i 1380 i Dresden, Sachsen, Tyskland; døde den 14 jan. 1402.
|
|
| 10. | Heinrich II Hertug af Braunschweig-Lüneburg blev født cirka 1364 i Wolfenbüttel, Braunschweig, Niedersachsen, Tyskland (søn af Magnus II Hertug af Braunschweig-Wolfenbüttel og Katharine, Prinsesse af Anhalt-Bernburg); døde den 19 nov. 1416. Heinrich blev gift med Sofie, Prinsesse af Pommern den 5 dec. 1388 i Pommern, Tyskland, Stralsund. Sofie, (datter af Wartislaw VI, Hertug af Pommern Barth Wolgast og Anna, Prinsesse af Mecklenburg-Stargard) blev født cirka 1370 i Pommern, Tyskland, Barth; døde den 3 aug. 1406. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 11. | Sofie, Prinsesse af Pommern blev født cirka 1370 i Pommern, Tyskland, Barth (datter af Wartislaw VI, Hertug af Pommern Barth Wolgast og Anna, Prinsesse af Mecklenburg-Stargard); døde den 3 aug. 1406. Børn:
- 5. Katharine, Prinsesse af Braunschweig-Lüneburg blev født cirka 1389 i Lüneburg, Niedersachsen, Tyskland; døde den 2 feb. 1443 i Sachsen, TysklandGrimma,Leipzig; blev begravet i Sachsen, TysklandDomkirche,Meissen,Dresden.
- Wilhelm I Hertug af Braunschweig-Wolfenbüttel blev født i 1392 i Lüneburg, Niedersachsen, Tyskland; døde den 30 aug. 1482 i Braunschweig, Niedersachsen, Tyskland.
- Wilhelm I Welf blev født i 1392; døde den 30 aug. 1482.
|
|
| |