PortrætterSlægten Reventlow:
Christine Sophie Reventlow(1672 - 1757)
Andre slægter:
Sophie Magdalene Comtesse Raben-Levetzau(1846 - 1920)
Slotte og Herregårde
Pederstrup
Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse. Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.
Heraldik
reventlowhardenberg1.jpg
Gravsten og epitafier
Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke
I 1699 byggedes Skeelernes pompøse gravkapel med epitafiet til minde om Chresten Skeel den Riges søn, kammerjunker Jørgen Skeel (1656-1695). I kraft af sin arv var han landets rigeste adelsmand. Han var berejst i hele Europa og havde studeret ved Københavns Universitet. Han giftede sig i 1691 med den kun 13-årige Benedicte Margrethe Brockdorff fra Holsten, men døde pludselig 4 år senere, 39 år gammel. Den unge enke, hvis viljestyrke og selvbevidsthed der foreligger adskillige vidnesbyrd om, søgte og fik - efter 4 år - kongens tilladelse til et "tarveligt Epithaphium - med den Vilkor, at Kirken på sin Bygning ej derved tager skade". Denne vanskelige opgave blev da overladt til tidens førende billedhugger, som havde etableret sig med værksted i København, belgieren Thomas Quellinus, hvis gravkapel for oberst Hans Friis ved Hørning kirke ved Clausholm fra 1691 var i frisk erindring. Med Thomas Quellinus´ fornemme gravkapel og epitafium lades ingen tvivl tilbage om enkens ønske i retning af et varigt minde for den afdøde. Det er et af den europæiske barokkunsts fineste arbejder og et fornemt eksempel på, hvordan den kunstneriske og arkitektoniske orientering efter reformationen gik imod Nederlandene.
Smedejernsgitteret, som danner indgang til gravkapellet, er det første i rækken af de stilfulde portalgitre, som er karakteristiske for Thomas Quellinus´gravminder i Danmark, og som med rimelig sikkerhed formodes at være tegnet af billedhuggeren selv. I halvbuen over dørene ses springværk-lignende slyngninger, som omslutter Benedicte Margrethe Brockdorff´s navnetræk. Lågernes nederste felt er udfyldt af en symmetrisk dekoration, mens det øverste felt består af jernstænger og mellem disse bølgeformede jernspidser. På dørrammen er sat rosetter. I et gelænder af smedejern rundt om åbningen til kapellets krypt ses også rosetter i regelmæssigt mønster og over dem en smal frise med akantusslyng.
Kammerjunker Jørgen Skeel´s portrætmedaillon på sarkofagen i kapellets krypt. Bemærk, hvordan paryk og skærf vælder ud over medaillonkanten - et karakteristisk træk for billedhuggeren. Ved kammerjunkerens "Liig-begengelse d. 23. april 1695 var en Høy-Adelig og Høyanseelig Folcke-riig Forsamling" forsamlet i "Estrups Sogne-Kircke i Auning".
Thomas Quellinus´s marmorepitafium i kapellet på nordsiden af Auning kirke er af sagkyndige kaldt "et af billedhuggerens ypperste og mest holdningsfulde værker." Dets flotte rejsning understreges af rummets arkitektoniske udformning, som også er kendetegnende for Quellinus: en indgang gennem en smedejernsportal til et kvadratisk rum, hvor gulvet er hævet nogle trin over kirkens gulv. Midt for indgangen fører en trappe ned til en krypt.
På epitafiet er kammerjunkeren fremstillet hvilende på en svær sarkofag i rødflammet marmor og omgivet af 4 dyder: Retfærdighedens, Klogskabens, Rygtets og Mådeholdets gudinder. Baggrundsudsmykningen er i sort og hvid marmor, hvor 4 søjler bærer en gesims med en brudt fronton. Over kammerjunkeren ses B. M. Brockdorff´s portræt og monogram, og på fløjene ses våben-mærkerne for henholdsvis kammerjunkeren og hustruen.
I dag står både kammerjunkerens og oberstens marmor-sarkofager i krypten sammen med 5 andre, og i niveau med epitafiet står 8 sandstens-sarkofager. Den sidste er fra 1844.
Sammenligner man de våbenmærker og hjelmtegn på epitafiets sidefelter, som udgør Jørgen Skeels og Benedicte Margrethe Brockdorffs anerækker, er det påfaldende, at hjelmtegnene er slået af og våbenmærkerne slebet ned i hustruens side. Det kan skyldes, at hun aldrig gjorde brug af den gravplads, hun havde forberedt for sig selv her, men overlod den til den søn, som var i vente, da hun pludselig stod med ansvaret for et af Jyllands største herresæder. Denne søn, Christen Scheel, blev oberst ved Fynske Livregiment, men døde 36 år gammel - endnu yngre end sin far. Benedicte Margrethe Brockdorff selv blev gift med greve Chr. Ditlev Reventlow i 1700 og flyttede med ham ind på Krenkerup på Lolland.
|
|
| |
 - 1304
Generation: 1
Generation: 2
| 2. | Erik 5 Klipping, Konge af Danmark blev født i 1249 i Lolland, Danmark (søn af Christoffer Valdemarsen D. 1 af Danmark og Margrethe Sambiria Zu Pommern); døde den 20 dec. 1286 i Finderup Lade, Viborg, Danmark; blev begravet i Viborg, Nørlyng Herred, Viborg Amt, Danmark . Erik blev gift med Agnes af Brandenburg i 1273 i Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland. Agnes (datter af Johan I, Markgreve af Brandenburg og Jutta af Sachsen) blev født i 1258 i Roskilde, Sømme Herred, Roskilde Amt, Danmark; døde den 31 okt. 1304 i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 3. | Agnes af Brandenburg blev født i 1258 i Roskilde, Sømme Herred, Roskilde Amt, Danmark (datter af Johan I, Markgreve af Brandenburg og Jutta af Sachsen); døde den 31 okt. 1304 i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,. Børn:
- Katrine Eriksdatter døde i 1283; blev begravet i 1283 i Odense, Odense Herred, Odense Amt, Danmark.
- Elizabeth Eriksdatter døde i 1283; blev begravet i 1283 i Odense, Odense Herred, Odense Amt, Danmark.
- 1. Unknown døde i 1304.
- Margrethe Eriksdatter døde i 1341.
- Erik VI Menved blev født i 1274 i Halsted, Lollands Nørre Herred, Maribo Amt, Danmark; døde den 15 dec. 1319; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,.
- Christoffer 2, Konge af Danmark blev født den 27 okt. 1276; døde i aug. 1332 i Nykøbing, Falsters Sønder Herred, Maribo Amt, Danmark; blev begravet i Sorø, Alsted Herred, Sorø Amt, Danmark.
- Richiza Eriksdatter af Danmark blev født cirka 1280; døde cirka 1308 i Werle, ,.
|
|
Generation: 3
| 4. | Christoffer Valdemarsen D. 1 af Danmark blev født i 1219 i Roskilde, Sømme Herred, Roskilde Amt, Danmark (søn af Valdemar 2, Sejr, Konge af Danmark og Berengaria de Bourgogne); døde den 26 jun. 1259 i Ribe, Danmark; blev begravet i Ribe Domkirke, Ribe, Danmark. Christoffer blev gift med Margrethe Sambiria Zu Pommern cirka 1248. Margrethe (datter af Fyrste Sambor II af Pommern og Mechtilde af Mecklenburg) blev født cirka 1230 i Pomerollen (Før: Klein-Pommern / Hinter-Pommern), Polen; døde i dec. 1282 i Rostock, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland; blev begravet i Klosterkirken Doberaner Münster, Doberan, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 5. | Margrethe Sambiria Zu Pommern blev født cirka 1230 i Pomerollen (Før: Klein-Pommern / Hinter-Pommern), Polen (datter af Fyrste Sambor II af Pommern og Mechtilde af Mecklenburg); døde i dec. 1282 i Rostock, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland; blev begravet i Klosterkirken Doberaner Münster, Doberan, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland. Børn:
- 2. Erik 5 Klipping, Konge af Danmark blev født i 1249 i Lolland, Danmark; døde den 20 dec. 1286 i Finderup Lade, Viborg, Danmark; blev begravet i Viborg, Nørlyng Herred, Viborg Amt, Danmark .
|
|
| 7. | Jutta af Sachsen blev født cirka 1228 (datter af Albrecht I Hertug af Sachsen og Helene, Prinsesse af Braunschweig); døde den 2 mar. 1267. Børn:
- 3. Agnes af Brandenburg blev født i 1258 i Roskilde, Sømme Herred, Roskilde Amt, Danmark; døde den 31 okt. 1304 i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,.
- Heinrich I von Brandenburg blev født i 1260; døde i 1318.
|
|
Generation: 4
| 8. | Valdemar 2, Sejr, Konge af Danmark blev født den 19 jul. 1170 i Vordingborg, Danmark (søn af Valdemar 1, Den Store, Konge af Danmark og Sofie Vladimirsdatter); døde den 25 apr. 1241 i Vordingborg, Danmark; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,. Valdemar blev gift med Berengaria de Bourgogne i 1214. Berengaria (datter af Kong Sancho) blev født i 1194 i Portugal,; døde den 24 apr. 1221 i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
| 9. | Berengaria de Bourgogne blev født i 1194 i Portugal, (datter af Kong Sancho); døde den 24 apr. 1221 i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,; blev begravet i Ringsted, Sorø Amt, Danmark,. Børn:
- Erik 4, Konge af Danmark blev født i 1216; døde den 14 sep. 1250 i Slien, Slesvig-Holsten, Tyskland.
- Sophie Valdemarsdatter af Danmark blev født i 1217; døde den 1 dec. 1248.
- Abel af Danmark blev født i 1218; døde den 27 jul. 1252 i Friesland,.
- 4. Christoffer Valdemarsen D. 1 af Danmark blev født i 1219 i Roskilde, Sømme Herred, Roskilde Amt, Danmark; døde den 26 jun. 1259 i Ribe, Danmark; blev begravet i Ribe Domkirke, Ribe, Danmark.
|
|
| 11. | Mechtilde af MecklenburgBørn:
- 5. Margrethe Sambiria Zu Pommern blev født cirka 1230 i Pomerollen (Før: Klein-Pommern / Hinter-Pommern), Polen; døde i dec. 1282 i Rostock, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland; blev begravet i Klosterkirken Doberaner Münster, Doberan, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland.
|
|
| 15. | Helene, Prinsesse af Braunschweig blev født cirka 1231 i Braunschweig, Niedersachsen, Tyskland (datter af Otto I af Braunschweig-Lüneburg og Mathilde, Prinsesse af Brandenburg); døde den 14 okt. 1273. Børn:
- 7. Jutta af Sachsen blev født cirka 1228; døde den 2 mar. 1267.
- Albrecht II Hertug af Sachsen-Wittenberg blev født i 1243 i Wittenberg, Sachsen-Anhalt, Tyskland; døde den 22 sep. 1298.
- Johann I Hertug af Sachsen-Lauenburg blev født i 1249 i Wittenberg, Sachsen-Anhalt, Tyskland.
- Helen, Prinsesse af Sachsen blev født cirka 1253 i Wittenberg, Sachsen-Anhalt, Tyskland; døde den 14 jul. 1309; blev begravet i Klosterkirche, Nürnberg, Bayern Mittelfranken, Tyskland.
|
|
| |