Portrætter

Slægten Reventlow:

Eduard Vilhelm Reventlow
(1810 - 1868)



Andre slægter:

Otte Thott
(1703 - 1785)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi
Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi

Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi - 1751

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-17509 og  hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. 

Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m.  

Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper.

Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.



Gravsten og epitafier


Reventlow, Ferdinand Carl Otto
Reventlow, Ferdinand Carl Otto

  

Herunder hviler Støvet af 
FERDINAND CARL OTTO 
Greve af REVENTLOW 
til Grevskaberne Reventlow og Christianssæde 
samt Baroniet Brahe Trolleborg.
Søn af Lehnsgreve
C. D. Reventlow 
 og hans hustru M. B. von Qualen 
født 20 april 1803, død 11 september 1875 
Gift 14 October 1857 med 
 BENEDICTE CHRISTIANE 
født GREVINDE af REVENTLOW 
som med deres eneste efterlevende Søn 
begræder tabet af den kjærligste Mand og Fader

Joh. Ev. K 11. v 25. Jeg er Opstandelsen og Livet 
og hvo som troer paa mig, om han end døer, 
 skal han dog leve.

Naar til Afsked Taarer rinde 
Syng da ud med liflig Klang 
"Herrens Venner ingensinde 
mødes skal for sidste gang."
   

Kirsten Krumstrup

Kirsten Krumstrup

Kvinde - 1518


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (12 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn1
Grandchildren1
Great grandchildren8
2 x Great grandchildren14
3 x Great grandchildren8
4 x Great grandchildren33
5 x Great grandchildren44
6 x Great grandchildren50
10 7 x Great grandchildren83
11 8 x Great grandchildren122
12 9 x Great grandchildren163
Total527

Børn (1) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Knud Jørgensen Urne    Efterkommere
27 mar. 1543Jørgen Urne Kirsten Krumstrup