Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Margrethe Gabel
(1651 - 1678)

Kan evt være Sophie Amalie von Hahn


Andre slægter:

Frederik Vilhelm Steen Danneskiold-Samsøe
(1837 - 1895)



Slotte og Herregårde


Pederstrup
Pederstrup

Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse.

Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.



Heraldik


Doso von Reventlow
Doso von Reventlow

Segl 1347 Se mere om personen her....


Gravsten og epitafier


Margrethe Andersdatter Reventlow
Margrethe Andersdatter Reventlow

 Margrethe Andersdatter Reventlow
(1525-1606)

Kom sammen med sin søster, jomfru Anne, til enken efter deres morbroder Erik Lange, "der blev slagen i den fordums Svenskekrig i Christiern II's tid", var derefter på andet år i Ø-kloster i Jylland hos jomfru Abel Skeelsdatter, hvor hun blev tilholden at lære læse og skrive, derefter på 4 år i Dronning Dorotheas fruerstue.
   

Peder Galskyt

Peder Galskyt

Mand - eft. 1554


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (2 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn2
Total2

Børn (2) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1
Johanne Galskyt    
17 feb. 1607Peder Galskyt Bege Clausdatter Emmiksen 
2
Anne Galskyt    
1549 5 maj 1600Peder Galskyt Bege Clausdatter Emmiksen