Portrætter

Slægten Reventlow:

Friedrich (Fritz) Carl Henrich Reventlow
(1936 - 2008)



Andre slægter:

Kirstine Lykke
(1558 - 1630)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Vaabenskjold 1587
Vaabenskjold 1587

Valgsprog: Over våbenskjoldet: 1587 de handt des hogestenn kan alles Enderenn Under våbenskjoldet: Henneke Reuentlow meyne egene handt Kilde: Det Kongelige Bibliotek, GKS 3646 oktav (Dronning Sophies stambog, indførslerne dateret 1585-1586)


Gravsten og epitafier


Helenius Reventlow familiegravsted
Helenius Reventlow familiegravsted

Inskription:
Med sin ordnende Haand, 
Uden snærende Baand,
Han støtted de svage de ringe -
Og derfor de Takken ham bringe.

Rejst af taknemmelige Medborgere.

   

Mette Andersdatter Banner

Mette Andersdatter Banner

Kvinde 1575 - 1614  (39 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (12 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn6
Grandchildren4
Great grandchildren25
2 x Great grandchildren18
3 x Great grandchildren28
4 x Great grandchildren48
5 x Great grandchildren46
6 x Great grandchildren60
10 7 x Great grandchildren84
11 8 x Great grandchildren104
12 9 x Great grandchildren107
Total530

Børn (6) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1
Jens Bille    
15 jan. 1598 Erik Bille Mette Andersdatter Banner 
2Ja
Anders Bille    Efterkommere
19 mar. 1600 10 nov. 1657Erik Bille Mette Andersdatter Banner 
3
Ingeborg Kaas    
24 sep. 1609Jørgen Kaas Mette Andersdatter Banner 
4
Pernille Kaas    
Jørgen Kaas Mette Andersdatter Banner 
5
Erik Kaas    
Jørgen Kaas Mette Andersdatter Banner 
6
Dorte Kaas    
7 aug. 1608 11 apr. 1614Jørgen Kaas Mette Andersdatter Banner