Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Detlef Reventlow
(1735 - 1759)

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-1759 og hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m. Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper. Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.


Andre slægter:

Edele Sophie Charlotte Elisabeth Cederfeld de Simonsen
(1893 - 1984)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Reventlow, Ferdinand 1855-1928
Reventlow, Ferdinand 1855-1928

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Betænksom og Beslutsom



Gravsten og epitafier


Mörling_LarsH og Reventlow_Märta
Mörling_LarsH og Reventlow_Märta

   

Ulrik Frederik Gyldenløve

Ulrik Frederik Gyldenløve

Mand 1638 - 1704  (65 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (12 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn7
Grandchildren14
Great grandchildren22
2 x Great grandchildren34
3 x Great grandchildren42
4 x Great grandchildren80
5 x Great grandchildren125
6 x Great grandchildren148
10 7 x Great grandchildren152
11 8 x Great grandchildren142
12 9 x Great grandchildren122
Total888

Børn (7) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1
Wilhelm de Ulrichsdal    
27 jan. 1692 Ulrik Frederik Gyldenløve Maria Meng 
2
Carl Løvendal    
25 sep. 1660 25 sep. 1689Ulrik Frederik Gyldenløve Sophie Urne 
3Ja
Ulrich Friederich Valdemar Løvendal    Efterkommere
25 sep. 1660 24 jun. 1740Ulrik Frederik Gyldenløve Sophie Urne 
4
Margrethe Danneskiold-Laurvig    
Ulrik Frederik Gyldenløve Antoinette Augusta Aldenburg 
5Ja
Charlotte Amalie Danneskiold-Laurvig    Efterkommere
1682 1 dec. 1699Ulrik Frederik Gyldenløve Antoinette Augusta Aldenburg 
6Ja
Ulrikke Antoinette Danneskiold-Laurvig    Efterkommere
6 jan. 1686 30 sep. 1755Ulrik Frederik Gyldenløve Antoinette Augusta Aldenburg 
7Ja
Ferdinand Anton Danneskiold-Laurvigen    Efterkommere
11 jul. 1688 18 sep. 1754Ulrik Frederik Gyldenløve Antoinette Augusta Aldenburg