Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Detlev Reventlow
(1842 - 1908)

Onkel Petit og broderen Fritz

1859 Stud. i Lund, Cand. jur.1862 Kancellist i Finansdepartementet, 1868 i Hofretten o. Skaane og Blekinge, 1871-75 Kancellist i Civildepartementet. Godsägare o. landtbrukare på Finnhult, Malm. län, 1877-99.

Amatør arkeolog, billedkunstner og træskulptør. Han har malet landskabsbilleder, gerne vintermotiver med nyfalden sne, samt fremfor allt välstämda blomsterstilleben.

Foretog sammen med broderen Frederik Ferdinand (Fritz) Reventlow udgravninger ved Ringsjön i Skåne.

Blev i familien kaldt onkel Petit. Var en stor original, elskelig og næsten utrolig høflig. Når jeg om aftenen på Etelsen fulgte ham op på hans stue stødte han sig hver aften på hjørnet af billardet og sagde hver aften "om forladelse" (skrevet af Eduard Reventlow 1883-1964)



Andre slægter:

Ludvig Henrik Carl Herman Holstein-Holsteinborg
(1815 - 1892)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Selent Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland
Selent Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland



Gravsten og epitafier


Grevinde Vilhelmina Augusta Reventlow (1704-1749)
Grevinde Vilhelmina Augusta Reventlow (1704-1749)

f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön

Sarkofag i Dybbøl Kirke
   

Elisabet Catharina Møller

Elisabet Catharina Møller

Kvinde - eft. 1784


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (3 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn4
Grandchildren1
Total5

Børn (4) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1
Kristian Walkendorff    
5 jan. 1745 9 dec. 1745Gustav Adolf Walkendorff Elisabet Catharina Møller 
2Ja
Else Malena Walkendorff    Efterkommere
13 sep. 1746 eft. 1814Gustav Adolf Walkendorff Elisabet Catharina Møller 
3
Anna Sofia Walkendorff    
1750 Gustav Adolf Walkendorff Elisabet Catharina Møller 
4
Kjell Walkendorff    
21 jun. 1754 Gustav Adolf Walkendorff Elisabet Catharina Møller