Portrætter

Slægten Reventlow:

Einert Carl Detlef Reventlow
(1788 - 1867)



Andre slægter:

Dorothea von Ahlefeldt
(1553 - 1635)



Slotte og Herregårde


Støvringgård
Støvringgård

Støvringgård er en herregård i Østjylland beliggende 2 km øst for Støvring By i Støvring Sogn, Støvring Herred, Randers Kommune. Den nævnes allerede i 1319, hvor den ejedes af Palne Jensen Juul, der førte Lille-Juul'ernes Våben. Hovedbygningen er opført i 1600-1622-1630 og ombygget i 1740-1750. Støvringgård blev i 1735 omdannet til Støvringgård Kloster da gehejmerådinde Christine Harboe (født baronesse Fuiren) i sit testamente bestemte det til et jomfrukloster for en priorinde og tolv jomfruer. Ligeledes fulgte bøndergods og tiender samt en del kapital med bestemmelsen. Bestyrelsen blev overdraget stiftsøvrigheden i Aarhus.


Heraldik


Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi
Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi

Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi - 1751

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-17509 og  hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. 

Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m.  

Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper.

Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.



Gravsten og epitafier


Catharina Reventlow
Catharina Reventlow

Gravsten, krypt bag alteret i Uetersen Kirke
   

Eufemia Eriksdotter af Sverige

Eufemia Eriksdotter af Sverige

Kvinde 1317 - 1370  (53 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (12 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn3
Grandchildren5
Great grandchildren9
2 x Great grandchildren10
3 x Great grandchildren38
4 x Great grandchildren28
5 x Great grandchildren50
6 x Great grandchildren89
10 7 x Great grandchildren61
11 8 x Great grandchildren76
12 9 x Great grandchildren57
Total426

Børn (3) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Ingeburg, Prinsesse af Mecklenburg    Efterkommere
ca. 1339 eft. 17 jul. 1395Albrecht II von Mecklenburg-Schwerin Eufemia Eriksdotter af Sverige 
2Ja
Magnus von Mecklenburg-Schwerin    Efterkommere
ca. 1345 3 okt. 1384Albrecht II von Mecklenburg-Schwerin Eufemia Eriksdotter af Sverige 
3
Heinrich I (III) von Mecklenburg-Schwerin    
før 1350 1383Albrecht II von Mecklenburg-Schwerin Eufemia Eriksdotter af Sverige