Portrætter

Slægten Reventlow:

Arthur Christian Detlev Ludvig Eugenius Reventlow
(1817 - 1878)



Andre slægter:

Vibeke Clausdatter Podebusk
(1608 - 1645)



Slotte og Herregårde


Sandbjerg
Sandbjerg

Kilde: Sandbjerg Gods Historie - Grevskabet Reventlow - Sandbjerg

Sandbjerg Slot kan spores tilbage til 1500-tallet. Omkring år 1500 nævnes Sandbjerggaard første gang, og i 1564 overdrog Kong Frederik II en trediedel af den kongelige del af hertugdømmerne til sin bror Hertug Hans den Yngre (1545-1622), der således kom i besiddelse af Ærø, Als og Sundeved i hertugdømmet Slesvig.

Hertugen lod bygge den dæmning ud mod Alssund, som endnu findes. Herved blev en vig af sundet omdannet til Møllesøen. Hans vandmølle, hvis rester endnu kan ses, var i drift, til den brændte i 1916.

Ved Hertug Hans' død i 1622 tilfaldt Sandbjerg hans efterkommere af den sønderborgske linie. Da en af disse, Hertug Christian Adolf, i 1667 gik konkurs, overgik Sandbjerg til kronen. Godset blev få år efter, i 1673, solgt til amtmand – senere storkansler – Conrad Reventlow (1644-1708) i Haderslev. Han fik kongens tilladelse til at oprette et len af Sandbjerg og sine øvrige besiddelser i Sundeved, grevskabet Reventlow-Sandbjerg. Hertug Hans' Sandbjerg lå, hvor Sandbjerggaard nu ligger – på den anden side af Møllesøen. I 1788 lod Conrad Georg Reventlow opføre et palæ på pynten ud til Alssund. Bygmester var Christian August Bohlsmann fra Sønderborg. Forpagterboligen, der opførtes i 1783, indgår sammen med Palæet, de øvrige økonomibygninger og parken i et samlet anlæg mellem Møllesøen og Alssund – det nuværende Sandbjerg Gods.

Slægten Reventlow ejede Sandbjerg helt frem til 1930.

1787-88 gennemførte Conrad Georg Reventlow Sandbjerggårds udparcellering, hvorved 300 tdr. af hovmarken blev solgt til bønderne i 14 parceller. Husmændene fik godt 100 tdr., og resten, ca. 186 tdr.. Skovene og Møllesøen blev liggende som stamparcel under hovedgården. Den nuværende hovedbygning, Palæet, er opført fra 1787 til 1788 efter tegninger af Christian August Bohlsmann og fredet.

I årene fra 1864 til 1920 førte stedet en ret omskiftelig tilværelse som højskole, husholdningsskole og hestestutteri.
Ved lensafløsningen i 1924 overgik Sandbjerg til fri ejendom, og efter Christian-Einar Reventlows død i 1929 blev Sandbjerg solgt til den københavnske overretssagfører Knud Dahl og hans hustru, Ellen Dahl, født Dinesen. Ellen Dahls søster var Karen Blixen. Efter Knud Dahls død åbnede hun Sandbjerg for kulturpersonligheder og videnskabsmænd, og i 1954 skænkede hun godset til Aarhus Universitet. Ved hendes død i 1959 overtog universitetet den fulde dispositionsret over Sandbjerg Gods.



Heraldik


Reventlow, Friedrich 1649-1728
Reventlow, Friedrich 1649-1728

Ridder af Elefanten

Symbolum: "PAR LA GRACE DE MON SOUVERAIN"

Kilde: Elefantordenens Våbenbog tome 1, side 196, Ordenskapitlet



Gravsten og epitafier


Reventlow, Ferdinand Carl Otto
Reventlow, Ferdinand Carl Otto

  

Herunder hviler Støvet af 
FERDINAND CARL OTTO 
Greve af REVENTLOW 
til Grevskaberne Reventlow og Christianssæde 
samt Baroniet Brahe Trolleborg.
Søn af Lehnsgreve
C. D. Reventlow 
 og hans hustru M. B. von Qualen 
født 20 april 1803, død 11 september 1875 
Gift 14 October 1857 med 
 BENEDICTE CHRISTIANE 
født GREVINDE af REVENTLOW 
som med deres eneste efterlevende Søn 
begræder tabet af den kjærligste Mand og Fader

Joh. Ev. K 11. v 25. Jeg er Opstandelsen og Livet 
og hvo som troer paa mig, om han end døer, 
 skal han dog leve.

Naar til Afsked Taarer rinde 
Syng da ud med liflig Klang 
"Herrens Venner ingensinde 
mødes skal for sidste gang."
   

Hans Christian Joachim Cederfeld de Simonsen

Hans Christian Joachim Cederfeld de Simonsen

Mand 1817 - 1906  (88 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (7 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn4
Grandchildren14
Great grandchildren29
2 x Great grandchildren23
3 x Great grandchildren22
4 x Great grandchildren3
Total95

Børn (4) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Frederikke Julie Elisabeth Cederfeld de Simonsen    Efterkommere
3 apr. 1858 9 apr. 1949Hans Christian Joachim Cederfeld de Simonsen Marie Charlotte Frederikke Uldall 
2
Hans Christian Vilhelm Cederfeld de Simonsen    
10 nov. 1860 29 jan. 1861Hans Christian Joachim Cederfeld de Simonsen Marie Charlotte Frederikke Uldall 
3Ja
Charlotte Christiane Sofie Cederfeld de Simonsen    Efterkommere
12 dec. 1862 14 apr. 1918Hans Christian Joachim Cederfeld de Simonsen Marie Charlotte Frederikke Uldall 
4Ja
Hans Christian Frederik Vilhelm Cederfeld de Simonsen    Efterkommere
6 sep. 1866 2 jan. 1938Hans Christian Joachim Cederfeld de Simonsen Marie Charlotte Frederikke Uldall