Portrætter

Slægten Reventlow:

Conrad Reventlow
(1644 - 1708)



Andre slægter:

Werner Hans Rudolph Rosenkrantz Giedde
(1756 - 1816)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Selent Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland
Selent Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland



Gravsten og epitafier


Reventlow, Hilda Benedicte (1870-1870)
Reventlow, Hilda Benedicte (1870-1870)

  

Herunder hviler støvet af 
 HILDA BENEDICTE 
REVENTLOW 
Født den 12. september 1870 
Død den 14. september 1870
og af hendes lille broder 
født og død den 29. November 1871
Børn af Lensgreve 
FERDINAND REVENTLOW 
og hans hustru 
BENEDICTE født REVENTLOW
Urandsagelige ere dine veie, o Gud. 
   

Ane Dorthea Slot

Ane Dorthea Slot

Kvinde 1856 -


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (4 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn1
Grandchildren2
Great grandchildren3
Total6

Børn (1) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Erik Friis-Hansen    Efterkommere
8 feb. 1896 1964Julius Friis-Hansen Ane Dorthea Slot