Portrætter

Slægten Reventlow:

Anni Gregersen
(1951 - 2018)



Andre slægter:

Christian Conrad Danneskiold-Laurvig
(1723 - 1783)



Slotte og Herregårde


Pederstrup
Pederstrup

Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse.

Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.



Heraldik


Eiler Grubbe
Eiler Grubbe

Våbenskjold på kirkestol i Kongsted Kirke


Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Christian Güldencrone

Christian Güldencrone

Mand 1676 - 1746  (70 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (11 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn3
Grandchildren13
Great grandchildren24
2 x Great grandchildren26
3 x Great grandchildren33
4 x Great grandchildren34
5 x Great grandchildren60
6 x Great grandchildren55
10 7 x Great grandchildren51
11 8 x Great grandchildren15
Total314

Børn (3) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Regitze Sophie Güldencrone    Efterkommere
22 maj 1706 27 okt. 1779Christian Güldencrone Amalie Margrethe Moth 
2Ja
Kirstine Güldencrone    Efterkommere
1709 1770Christian Güldencrone Amalie Margrethe Moth 
3Ja
Sophie Amalie Güldencrone    Efterkommere
1713 1767Christian Güldencrone Amalie Margrethe Moth