Portrætter

Slægten Reventlow:

Iwan von Reventlow
(1484 - 1569)



Andre slægter:

Johan Christian Ryberg
(1767 - 1832)

af Jens Juel


Slotte og Herregårde


Pederstrup
Pederstrup

Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse.

Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.



Heraldik


Grevskabet Valløs våben
Grevskabet Valløs våben

Grevskabet Valløs våben

Dronning Anna Sophie f. Reventlow blev i 1713 udnævnt til Grevinde af Vallø



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Niels Iversen

Niels Iversen

Mand før 1308 - før 1355  (< 47 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (12 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn3
Grandchildren7
Great grandchildren12
2 x Great grandchildren28
3 x Great grandchildren41
4 x Great grandchildren61
5 x Great grandchildren103
6 x Great grandchildren149
10 7 x Great grandchildren276
11 8 x Great grandchildren311
12 9 x Great grandchildren425
Total1416

Børn (3) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Iver Nielsen    Efterkommere
ca. 1318 26 jun. 1383Niels Iversen Susanne Nielsdatter Gyldenstierne 
2Ja
Jens Nielsen    Efterkommere
Skønnet 1320 eft. 1377Niels Iversen Susanne Nielsdatter Gyldenstierne 
3Ja
Erik Nielsen    Efterkommere
før 1355 Niels Iversen Susanne Nielsdatter Gyldenstierne