Portrætter

Slægten Reventlow:

Hildeborg Sophie Reventlow
(1804 - 1868)

Hildeborg Sophie Reventlow (1804-1868) (til højre), Eduard Vilhelm Reventlow(1810-1868) bagerst og Luise Malvine Reventlow (1806-1891) til højre


Andre slægter:

Herman Leopoldus von Løvenskiold
(1701 - 1759)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Doso von Reventlow
Doso von Reventlow

Segl 1347 Se mere om personen her....


Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian-Einar Ferdinand Ludvig Eduard
Reventlow, Christian-Einar Ferdinand Ludvig Eduard

   

Edouard Fréderic Joseph Portalis

Edouard Fréderic Joseph Portalis

Mand 1832 - 1913  (81 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables    |   Tables    |    PDF

Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Zoom indGendanZoom ud

René Portalis

Mand 1899-1981


Marthe Revillon

Kvinde 1903-1989


Emile Portalis

Mand 1875-1942


Emilie Ptrzbyla

Kvinde 1880-1970


Henri Portalis

Mand 1916-1951


Daniel Portalis

Mand 1878-1954

 = Ny tavle