Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Margrethe Reventlow
(1682 - 1710)

* 1699 m. Hans Schack (1676-1719)

Inskription på sarkofag i Møgeltønder kirke (oversat fra Latin): Fru Anna Margareta af Reventlov, født i København 6. okt. 1682, datter af grev Conrad af Reventlov, to rigers kansler; gift med Hans Schack til Schackenborg, stiftsbefalingsmand over Ribe stift, død i barselseng på Gram 21. marts 1710, 28 år gammel efter at have født en søn, grev Otto Didrik Schack. 

Iflg en folkehistorie skulle hun imidlertid ikke været død på dette tidspunkt, men var løbet bort med en elsker, sognepræsten i Aller, som hun skulle være hemmeligt gift med - og som, iflg samme historie, skulle have været fader til den søn hun fødst d 21. marts 1719



Andre slægter:

Mogens Skeel
(1650 - 1694)




Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Hanstorf Kirche
Hanstorf Kirche

Logevåben for Dorothea von Reventlow (1607-1673)


Gravsten og epitafier


Reventlow, Eduard Vilhelm
Reventlow, Eduard Vilhelm

   

EDUARD VILHELM GREVE REVENTLOW 
YNGSTE SØN AF LEHNSGREVE C. D. REVENTLOW 
OG BENEDICTE, FØDT VON QUALEN 
FØDT DEN 8. APRIL 1810, GIFT DEN 12. JULI 1844 
MED MAGDALENE VON HEIMBRUCH 
DØD DEN 20 SEPT. 1808

DIN KIERLIGHED, DET VAR DEN STYRKE STOR 
DEN LYSTE OVER DIT LIV PÅ JORD 
SOM SOLEN EN DEJLIG MORGEN 
MINDET OM DEN VIL FØLGE DIT NAVN 
OG PEGE OPAD MOD KJÆRLIGHEDENS HAVN 
OG LETTE DE ELSKENDE SORGEN
   

Herman Skeel

Herman Skeel

Mand ca. 1517 - 1556  (39 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables    |   Tables    |    PDF

Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Zoom indGendanZoom ud

Claus Dyre

Mand ca. 1550-1610


Albert Friis

Mand ca. 1617-1659

 = Ny tavle
 = Ny tavle

Palle Rodsteen

Mand 1590-1643


Hermand Skeel

Mand ca. 1570-


Bjørn Skeel

Mand ca. 1573-


Karen Skeel

Kvinde ca. 1580-


Bendix Rantzau

Mand ca. 1590-før 1616


Kirsten Skeel

Kvinde ca. 1600-eft. 1647


Peder Bille

Mand ca. 1595-eft. 1658


Albert Skeel

Mand ca. 1550-1609


Anne Kaas

Kvinde ca. 1560-


Herman Skeel

Mand ca. 1517-1556