PortrætterSlægten Reventlow:
Benedicte Catharina Malvine Louise Reventlow(1847 - 1919)
Andre slægter:
Johann Conrad Müller(1736 - 1828)
Johan Conrad Müller
Mand 1736 - 1828 (92 år)
Bag på billedet er anført:
G.Müller, Amtmand Fehmarn +1839 (92 år) min Tipoldefader (skrevet af Eduard Reventlow)
Det er min opfattelse, at dette er forkert - såvel dato som navn vurderes forkert. Der er, skønner jeg, sket en forveksling med Johan Conrad Müllers fader, der hed Günter Wilhelm Müller.
Slotte og Herregårde
Pederstrup
Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse. Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.
Heraldik
Reventlow, Heinrich 1796-1841
Ridder af Dannebrog
Symbolum: Murus Aheneus Esto
Gravsten og epitafier
Reventlow, Charlotte Augusta Agnes
I kjærligt Minde lever den i Herren hensovende CHARLOTTE AGNES AUGUSTA comtesse REVENTLOW født d. 13. januar 1790 død d. 12. januar 1864 Gud er Kjærlighed og hvo som
bliver i Kjærlighed bliver i Gud og Gud i ham
|
|