Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Margrethe Reventlow
(1682 - 1710)

* 1699 m. Hans Schack (1676-1719)

Inskription på sarkofag i Møgeltønder kirke (oversat fra Latin): Fru Anna Margareta af Reventlov, født i København 6. okt. 1682, datter af grev Conrad af Reventlov, to rigers kansler; gift med Hans Schack til Schackenborg, stiftsbefalingsmand over Ribe stift, død i barselseng på Gram 21. marts 1710, 28 år gammel efter at have født en søn, grev Otto Didrik Schack. 

Iflg en folkehistorie skulle hun imidlertid ikke været død på dette tidspunkt, men var løbet bort med en elsker, sognepræsten i Aller, som hun skulle være hemmeligt gift med - og som, iflg samme historie, skulle have været fader til den søn hun fødst d 21. marts 1719



Andre slægter:

Susanna Madsdatter Medelfar
(1611 - 1637)



Slotte og Herregårde


Rosenholm
Rosenholm

Rosenholm Slot er en herregård på Djursland lidt nord for Hornslet, 25 km nordøst for Aarhus. Hovedbygningen regnes blandt de prægtigste og mest maleriske danske herregårde. Siden grundlæggelsen i 1559 har Rosenholm været i adelsslægten Rosenkrantz' besiddelse, og herregården er Danmarks ældste slægtsgård.


Heraldik


Nicolaus v Reventlow Segl 1469
Nicolaus v Reventlow Segl 1469



Gravsten og epitafier


von Qualen, Caroline Hilleborg Juliane Franziska
von Qualen, Caroline Hilleborg Juliane Franziska


HER GIEMMES STØVET AF
CAROLINE FRANCISCA JULIANE
HILDEBORG VON QUALEN
CONVENTUALINDE I PREETZ
DATTER AF
OTTO VON QUALEN
OG FREDERIKKE FØDT VON HAMMERSTEIN
FØDT 12 NOVBR 1800
OG DØD DEN 21 MAI 1881

Inskriptionen ulæselig.
   

Familie: Hermann II von Hessen / Margarethe von Hohenzollern (F29875)

g. 8 nov. 1388

Familietavle     |    PDF

Træk eller rul for at se mere af diagrammet. Vis familie med partner Vis familie med forældre Vælg partner Vælg forældre 
Zoom indGendanZoom ud