Portrætter

Slægten Reventlow:

Weipart Ludolf Hieronymus Wigand von der Decken
(1781 - 1845)

Hieronymus von der Decken, hvis datter var gift med min grandpapas ældrebroder Johan Ludvig Leopold Reventlow. Sidstnævnte var født i 1808 på Pederstrup og død i 1835 som ltnt i den Hannoveranske Hestgarde. Tante Adelheid døde 1895 i Verden. Hun gav afkald på at arve Etelsen. Nærmeste arving til Etelsen var dernæst min Grandmama Helene Reventlow f v. Heimbruch, der gav afkald. Derved blev min fader arving til Etelsen. (skrevet af Eduard Reventlow)


Andre slægter:

Caspar Gottlob Moltke
(1668 - 1728)

Ao 1721 HAVER KONGEL. MAYTS ETATSRAAD TILLIGE AMPTMAND OVER MÖEN CASPAR GOTTLOB MOLTKE LADET FORFÆRDIGE DENNE BEGRAVELSE, OG SAMME TID GIVED TIL DENNE STEGE KIRCHE 50 RIXDLR FOR STEDEN. SAA OG 100 RIXDLR FOR DESSEN VEDLIGE HOLDELSE, MED DE VILKOR AT INGEN ANDEN AND HANS OG FRUENS LIIG MAA SELGES AF DERES ARVINGER, KIRCHENS PATRONER ELLER AF NOGEN ANDEN.


Slotte og Herregårde


Christianssæde
Christianssæde

Kilde: Danske Herregårde. Christianssæde - der oprindeligt hed Taastrup - var fra 1729 til 1924 hovedsæde i grevskabet Christianssæde for familien Reventlow. I perioden 1729 til 1741 hed grevskabet Christiansborg. Christian Ditlev Frederik Reventlow indførte store forbedringer i landbruget på grevskabet. Det var fx i hans tid, at de store landboreformer fandt sted her forud for de nationale tiltag, hvor bl.a. bøndergodset overgik til arvefæste og udskiftningen og udflytningen af landsbyfællesskaberne gennemførtes. Også i sin politiske karriere lykkedes det for Christian Ditlev Frederik Reventlow at forbedre bøndernes forhold, idet han var med til at nedsætte Den Store Landbokommission i 1786, der bl.a. havde stavnsbåndets ophævelse til følge. Christianssæde blev da også det første gods på Lolland der afløse hoveriet, dvs. det arbejde som fæstebønderne skulle udføre som betaling for fæstegården blev omsat fra fysisk arbejde til et pengebeløb. I 1827 døde Christian Ditlev Frederik Reventlow på Christianssæde, selv om hans egentlige bopæl var Pederstrup, som op igennem 1800-tallet blev familien faste opholdssted på Lolland.


Heraldik


Clarelia Ahlefeldt f. Reventlow
Clarelia Ahlefeldt f. Reventlow



Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Ditlev Eberhard Preben Ferdinand
Reventlow, Christian Ditlev Eberhard Preben Ferdinand

  

CHRISTIAN DITLEV 
REVENTLOW 
28/8 1912 6/4 1928 
OG HANS MODER 
1884-1984

Og I skal erkende Sandheden 
og Sandheden skal frigøre eder 
Joh 8-34.
   

Familie: Johan Reinedorff-Oxe / Elsif Ketelskov (F25540)

g. ca. 1399

Familieoplysninger    |    PDF

  • Johan Reinedorff-Oxe Mand
    Johan Reinedorff-Oxe

    Fødsel  ca. 1370  Tyskland, Guntzendorf,Franken Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død     
    Begravelse    St. Peder Kloster, Næstved, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Ægteskab  ca. 1399   
    Far   
    Mor   

    Elsif Ketelskov Kvinde
    Elsif Ketelskov

    Fødsel  ca. 1375   
    Død     
    Begravelse     
    Far   
    Mor   

    Peder Oxe Mand
    + Peder Oxe

    Fødsel  ca. 1400   
    Død     
    Begravelse     
    Ægtefælle/Partner  Mette Godov | F28299 
    Ægteskab  ca. 1429