Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Ditlev Ludvig Reventlow
(1950 -     )



Andre slægter:

Henriette Sophie Margrethe Elisabeth Rantzau
(1844 - 1910)




Slotte og Herregårde


Krengerup
Krengerup



Heraldik


reventlowhardenberg1.jpg
reventlowhardenberg1.jpg



Gravsten og epitafier


Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke
Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke

I 1699 byggedes Skeelernes pompøse gravkapel med epitafiet til minde om Chresten Skeel den Riges søn, kammerjunker Jørgen Skeel (1656-1695). I kraft af sin arv var han landets rigeste adelsmand. Han var berejst i hele Europa og havde studeret ved Københavns Universitet. Han giftede sig i 1691 med den kun 13-årige Benedicte Margrethe Brockdorff fra Holsten, men døde pludselig 4 år senere, 39 år gammel. Den unge enke, hvis viljestyrke og selvbevidsthed der foreligger adskillige vidnesbyrd om, søgte og fik - efter 4 år - kongens tilladelse til et "tarveligt Epithaphium - med den Vilkor, at Kirken på sin Bygning ej derved tager skade". Denne vanskelige opgave blev da overladt til tidens førende billedhugger, som havde etableret sig med værksted i København, belgieren Thomas Quellinus, hvis gravkapel for oberst Hans Friis ved Hørning kirke ved Clausholm fra 1691 var i frisk erindring. Med Thomas Quellinus´ fornemme gravkapel og epitafium lades ingen tvivl tilbage om enkens ønske i retning af et varigt minde for den afdøde. Det er et af den europæiske barokkunsts fineste arbejder og et fornemt eksempel på, hvordan den kunstneriske og arkitektoniske orientering efter reformationen gik imod Nederlandene.

Smedejernsgitteret, som danner indgang til gravkapellet, er det første i rækken af de stilfulde portalgitre, som er karakteristiske for Thomas Quellinus´gravminder i Danmark, og som med rimelig sikkerhed formodes at være tegnet af billedhuggeren selv. I halvbuen over dørene ses springværk-lignende slyngninger, som omslutter Benedicte Margrethe Brockdorff´s navnetræk. Lågernes nederste felt er udfyldt af en symmetrisk dekoration, mens det øverste felt består af jernstænger og mellem disse bølgeformede jernspidser. På dørrammen er sat rosetter. I et gelænder af smedejern rundt om åbningen til kapellets krypt ses også rosetter i regelmæssigt mønster og over dem en smal frise med akantusslyng.
Kammerjunker Jørgen Skeel´s portrætmedaillon på sarkofagen i kapellets krypt. Bemærk, hvordan paryk og skærf vælder ud over medaillonkanten - et karakteristisk træk for billedhuggeren. Ved kammerjunkerens "Liig-begengelse d. 23. april 1695 var en Høy-Adelig og Høyanseelig Folcke-riig Forsamling" forsamlet i "Estrups Sogne-Kircke i Auning".
Thomas Quellinus´s marmorepitafium i kapellet på nordsiden af Auning kirke er af sagkyndige kaldt "et af billedhuggerens ypperste og mest holdningsfulde værker." Dets flotte rejsning understreges af rummets arkitektoniske udformning, som også er kendetegnende for Quellinus: en indgang gennem en smedejernsportal til et kvadratisk rum, hvor gulvet er hævet nogle trin over kirkens gulv. Midt for indgangen fører en trappe ned til en krypt.
På epitafiet er kammerjunkeren fremstillet hvilende på en svær sarkofag i rødflammet marmor og omgivet af 4 dyder: Retfærdighedens, Klogskabens, Rygtets og Mådeholdets gudinder. Baggrundsudsmykningen er i sort og hvid marmor, hvor 4 søjler bærer en gesims med en brudt fronton. Over kammerjunkeren ses B. M. Brockdorff´s portræt og monogram, og på fløjene ses våben-mærkerne for henholdsvis kammerjunkeren og hustruen.
I dag står både kammerjunkerens og oberstens marmor-sarkofager i krypten sammen med 5 andre, og i niveau med epitafiet står 8 sandstens-sarkofager. Den sidste er fra 1844.
Sammenligner man de våbenmærker og hjelmtegn på epitafiets sidefelter, som udgør Jørgen Skeels og Benedicte Margrethe Brockdorffs anerækker, er det påfaldende, at hjelmtegnene er slået af og våbenmærkerne slebet ned i hustruens side. Det kan skyldes, at hun aldrig gjorde brug af den gravplads, hun havde forberedt for sig selv her, men overlod den til den søn, som var i vente, da hun pludselig stod med ansvaret for et af Jyllands største herresæder. Denne søn, Christen Scheel, blev oberst ved Fynske Livregiment, men døde 36 år gammel - endnu yngre end sin far. Benedicte Margrethe Brockdorff selv blev gift med greve Chr. Ditlev Reventlow i 1700 og flyttede med ham ind på Krenkerup på Lolland.
   

Familie: Christian Jessen / Sophia Meincken (F25779)

g. 6 nov. 1676

Familieoplysninger    |    PDF

  • Christian Jessen Mand
    Christian Jessen

    Fødsel  11 aug. 1636  Grossenwiehe (da: Store Vi), Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  18 jul. 1694  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     
    Ægteskab  6 nov. 1676  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Far  Johannes Andreas Jessen | F29816 Gruppeskema 
    Mor  Margrethe Lange | F29816 Gruppeskema 

    Sophia Meincken Kvinde
    Sophia Meincken

    Fødsel  17 apr. 1662  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  14 aug. 1726  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     
    Far   
    Mor   

    Margarethe Sophie Jessen Kvinde
    Margarethe Sophie Jessen

    Fødsel  3 mar. 1678  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  12 jan. 1679  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     

    Lucia Maria Jessen Kvinde
    Lucia Maria Jessen

    Fødsel  16 aug. 1681  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  5 mar. 1682  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     

    Lucia Jessen Kvinde
    Lucia Jessen

    Fødsel  12 mar. 1683  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  1737  Lütjenburg, , Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     
    Ægtefælle/Partner  Rudolph Robert Löw | F32828 
    Ægteskab  2 jun. 1701   

    Johann Heinrich Jessen Mand
    Johann Heinrich Jessen

    Fødsel  16 apr. 1684  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  18 mar. 1725  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     

    Martin Jessen Mand
    Martin Jessen

    Fødsel  29 aug. 1685  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  20 jul. 1736  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     

    Thomas Balthasar Jessen Mand
    Thomas Balthasar Jessen

    Fødsel  22 mar. 1688  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  20 jul. 1736  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     

    Martin Jessen Mand
    + Martin Jessen

    Fødsel  30 nov. 1690  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  1757  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     
    Ægtefælle/Partner  Elsabe Nielsen | F31056 
    Ægteskab     

    Matthias Jessen Mand
    Matthias Jessen

    Fødsel  27 jan. 1692  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  4 jan. 1695  Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse