Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Sophia Reventlow
(1693 - 1743)

* 1721 m. Frederik d 4. Konge af Danmark (1671-1730)


Andre slægter:

Arthur Christian Detlev Ludvig Eugenius Reventlow
(1817 - 1878)

min Afsked af Militairetaten for at overtage Amtmandsposten i Tønder. Efter at jeg den 28de October 1864 i Naade og med Pension var bleven entlassiget, fra mine Embeder som Curator for Kiels Universitet samt Amtmand over Kiel, Cronohagen og Bordesholm Amter, har jeg ved Allerhøiste Resolution af 17de Marts 1874 erhvervet Tilladelse til at fortbære den mig af den danske Statskasse tillagte Pension i Udlandet og har antaget Bopæl i Staden Brunsvig. Efter Fredsslutningen af 30. October 1864 er jeg ved sexaarigt Ophold i Hetugdømmet Slesvig bleven Preussisk Undersaat. I Henhold til Foranstaaende og det Kongelige Krigsministeriums Bekjendtgjørelse af 1ste d.M. beder jeg allerærbødigst at Høisamme gunstigen vil lade mig tilstille den for Deeltagelsen i Felttogene 1848-50 indstiftede Medaille. allerærbødigst Reventlow


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Reventlow, Frederik Detlef 1791-1851
Reventlow, Frederik Detlef 1791-1851

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Troskab og Ære



Gravsten og epitafier


Morling_Ulf og Sjoberg_Birgit.jpg
Morling_Ulf og Sjoberg_Birgit.jpg

   

Familie: Tyge Jensen / Bodil Splidsdatter Fasti (F28807)

g. eft. 1459

Familieoplysninger    |    PDF

  • Tyge Jensen Mand
    Tyge Jensen

    Fødsel     
    Død  1525   
    Begravelse     
    Ægteskab  eft. 1459   
    Far   
    Mor   

    Bodil Splidsdatter Fasti Kvinde
    Bodil Splidsdatter Fasti

    Fødsel    Møltrup, , Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død    Dalsgård, Vive Sogn, Hadsund, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     
    Far   
    Mor   

    Anne Tygesdatter Seefelde Kvinde
    + Anne Tygesdatter Seefelde

    Fødsel  ca. 1485  Dalsgård, Vive Sogn, Hadsund, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Død  eft. 1546  Ballegård, Falslev Sogn, Onsild Herred, Randers Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
    Begravelse     
    Ægtefælle/Partner  Christoffer Kruse | F26567 
    Ægteskab  ca. 1508