PortrætterSlægten Reventlow:
Weipart Ludolf Hieronymus Wigand von der Decken(1781 - 1845)
Hieronymus von der Decken, hvis datter var gift med min grandpapas ældrebroder Johan Ludvig Leopold Reventlow. Sidstnævnte var født i 1808 på Pederstrup og død i 1835 som ltnt i den Hannoveranske Hestgarde.
Tante Adelheid døde 1895 i Verden. Hun gav afkald på at arve Etelsen. Nærmeste arving til Etelsen var dernæst min Grandmama Helene Reventlow f v. Heimbruch, der gav afkald. Derved blev min fader arving til Etelsen.
(skrevet af Eduard Reventlow)
Andre slægter:
Birgitte Susanne Sybille Schaffalitzky de Muckadell(1801 - 1871)
* 1824 m. Preben Bille-Brahe (1773-1857)
Slotte og Herregårde
Aalstrup
I 1774-75 gennemgik Aalstrup en renovering i forbindelse med, at Christian Ditlev Frederik Reventlow og hans hustru flyttede ind på gården. Her blev facaden hvidpudset, og gården fik en tresidet hovedtrappe tegnet af greven selv - som senere er blevet erstattet af en ligeløbende trappe med gelænder til hoveddøren.
Heraldik
Ulrich Reventlow - våbenbog
Stammbuch Graf Anton Heinrich von Oldenburg-Delmenhorst - 1622
Gravsten og epitafier
Reventlow, Ylva 1921-2007
f. Mörling. (datter af Märta Reventlow gift Mörling)
|