Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Detlev Reventlow
(1842 - 1908)

Onkel Petit og broderen Fritz

1859 Stud. i Lund, Cand. jur.1862 Kancellist i Finansdepartementet, 1868 i Hofretten o. Skaane og Blekinge, 1871-75 Kancellist i Civildepartementet. Godsägare o. landtbrukare på Finnhult, Malm. län, 1877-99.

Amatør arkeolog, billedkunstner og træskulptør. Han har malet landskabsbilleder, gerne vintermotiver med nyfalden sne, samt fremfor allt välstämda blomsterstilleben.

Foretog sammen med broderen Frederik Ferdinand (Fritz) Reventlow udgravninger ved Ringsjön i Skåne.

Blev i familien kaldt onkel Petit. Var en stor original, elskelig og næsten utrolig høflig. Når jeg om aftenen på Etelsen fulgte ham op på hans stue stødte han sig hver aften på hjørnet af billardet og sagde hver aften "om forladelse" (skrevet af Eduard Reventlow 1883-1964)



Andre slægter:

Frederik 3, Konge af Danmark
(1609 - 1670)



Slotte og Herregårde


Pederstrup
Pederstrup

Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse.

Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.



Heraldik


Våbentegning
Våbentegning

Kilde: DAA 1939



Gravsten og epitafier


Reventlow, Iven og Ida f. Branner
Reventlow, Iven og Ida f. Branner

   

DR. PHIL
IVEN GREVE REVENTLOW
FØDT TILLITZE 2. JUNI 1926
DØD 20. JULI 2003

IDA REVENTLOW
* 24. APRIL 1927 † 10. MARTS 2021

   

Frederik von Gersdorff

Frederik von Gersdorff

Mand 1736 - 1824  (87 år)


 

Opret GEDCOM for

GEDCOM begynder med:  Frederik von Gersdorff
mailadresse: 
Opret en GEDCOM-fil fra: 
Antal generationer: