Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Sophia Reventlow
(1693 - 1743)

Medalje fra 1721 med dronning Anna Sophia på bagsiden og kong Frederik IV på forsiden. Kilde: Georg Galster: Danske og Norske Madailler og Jetons ca 1533-ca 1788 Medaillør: Peter Berg


Andre slægter:

Marie Louise Henriette Wilhelmine Löw von Und zu Steinfurth
(1807 - 1864)

gift med Friedrich "Fritz" Graf von Reventlow


Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Exlibris
Exlibris

Exlibris for Christian-Einar Reventlow. (1910)


Gravsten og epitafier


Gravsten Reventlow-Criminil
Gravsten Reventlow-Criminil

Westensee
   

Adelbert Heinrich Ludwig Nikalaus Baudissin

Adelbert Heinrich Ludwig Nikalaus Baudissin

Mand 1863 -


 

Opret GEDCOM for

GEDCOM begynder med:  Adelbert Heinrich Ludwig Nikalaus Baudissin
mailadresse: 
Opret en GEDCOM-fil fra: 
Antal generationer: