Portrætter

Slægten Reventlow:

Sophie Pauline Schiær
(1850 - 1924)



Andre slægter:

Carl Frederik Greve Rantzau
(1778 - 1851)



Slotte og Herregårde


Damgård
Damgård



Heraldik


Exlibris
Exlibris

Exlibris for Christian-Einar Reventlow. (1910)


Gravsten og epitafier


Holmens Kirkebog
Holmens Kirkebog

Holmens blad 139: Død 18.1.1858, bisat 26.1.1859 i Holmens Kirke. “Til Forflyttelse. - d. 11/4 1859 ført til Hundsebye Kirkegaard ved Bandholm”.

NB: Dette er en fejl, idet han blev overført til Horslunde Kirkegaard
   

Morten Wormskiold

Morten Wormskiold

Mand 1783 - 1845  (61 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Alle    |    PDF

  • Navn Morten Wormskiold 
    Køn Mand 
    Fødsel 16 jan. 1783 
    Død 1845 
    Søskende 2 søstre 
    Notater 

    • tidsskrift.dk

      Historie/Jyske Samlinger, Bind Ny række, 17 (1987 - 1989) 2

      Peter Jessen: Morten Wormskjold - den glemte opdagelsesrejsende. (Agitryk, 1987). 605., 120 kr.

      Henrik Fode

      Der kan komme meget ud af en eksamensopgave. Deter denne lille bog saledes et godt eksempel pa. Oprindelig er den blevet til som en specialeopgave til Danmarks Biblioteksskole, og deter forklaringen pa, at en stor del af bogen netop bestar af en bibliografi over den forlaengst glemte opdagelsesrejsende Morten Wormskjolds forfatterskab.

      Lojtnant Morten Wormskjold, der levede fra 1783-1845, var af fag botaniker, men som sin samtids naturvidenskabsfolk meget alsidig. I 1807 var han med botanikeren Horneman pa en botanisk rejse til Norge, siden foretog han tilsvarende rejser til Gronland bla. for at finde materiale til »Flora DanicaRurik«, der taetpakket med adskillige af datidens laerde afgik fra Kobenhavn i 1815. Over Sydamerika gik rejsen til Ruslands da naesten endnu ukendte kysterlangs Stillehavet. Uenighed om bord fik ham dog til at afmonstre pa Kamsjatkahalvoen. Forst to ar senere naede han hjem til Danmark, men forindenhavde han fortsat sine botaniske undersogelser i det fjerne. Han vendte saledes hjem med en kolossal maengde optegnelser og samlinger af stor vaerdi, men han offentliggjorde ikke en stavelse.Som en bitter mand havde han vendt den laerde verden ryggen. Forfatterenhar sogt at samle sa meget som muligt om den naesten glemte forsker. I danske og udenlandske arkiver har han fundet Wormskjolds meget omfattende breve til kolleger og familie i ind- som
      udland fra den store verdensomsejling. Mange af brevene har vist sig at vaere afskrifter af de dagboger og notater, der ellers er gaet tabt.

      Da bogen oprindelig har vaeret skrevet som en biblioteksopgave, er det derfor naturligt, at hovedformalet dels har vaeret at fa fastlagt, hvad der er bevaret af hans samlinger rundt om pa museer i Danmark, Norge og Rusland, dels at fastsla, hvad han har skrevet og publiceret.

      Det hele er naturligvis nydeligt illustreret, sa resultatet er blevet et spaendende portrait af en naesten glemt forsker.
    Person-ID I11307  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerPeter Worm Wormskiold
              f. 25 aug. 1750, Bramming, Gørding Herred, Ribe Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 15 mar. 1824, Frederiksberg, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 73 år) 
    Mor AnerMargrethe Mette Teilmann
              f. 9 jun. 1757  
              d. 22 nov. 1837 (Alder 80 år) 
    Ægteskab 23 nov. 1781  Ristrup,,, Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: 31 år og 3 måneder - Hun: 24 år og 5 måneder. 
    Familie-ID F29009  Gruppeskema  |  Familietavle