Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Margretha von Jessen
(1681 - 1744)



Andre slægter:

Mads Jensen Medelfar
(1579 - 1637)



Slotte og Herregårde


Christianssæde
Christianssæde

Kilde: Danske Herregårde. Christianssæde - der oprindeligt hed Taastrup - var fra 1729 til 1924 hovedsæde i grevskabet Christianssæde for familien Reventlow. I perioden 1729 til 1741 hed grevskabet Christiansborg. Christian Ditlev Frederik Reventlow indførte store forbedringer i landbruget på grevskabet. Det var fx i hans tid, at de store landboreformer fandt sted her forud for de nationale tiltag, hvor bl.a. bøndergodset overgik til arvefæste og udskiftningen og udflytningen af landsbyfællesskaberne gennemførtes. Også i sin politiske karriere lykkedes det for Christian Ditlev Frederik Reventlow at forbedre bøndernes forhold, idet han var med til at nedsætte Den Store Landbokommission i 1786, der bl.a. havde stavnsbåndets ophævelse til følge. Christianssæde blev da også det første gods på Lolland der afløse hoveriet, dvs. det arbejde som fæstebønderne skulle udføre som betaling for fæstegården blev omsat fra fysisk arbejde til et pengebeløb. I 1827 døde Christian Ditlev Frederik Reventlow på Christianssæde, selv om hans egentlige bopæl var Pederstrup, som op igennem 1800-tallet blev familien faste opholdssted på Lolland.


Heraldik


Erik d 5 Klippings segl
Erik d 5 Klippings segl

Seglet anvendt i perioden 1265-1284


Gravsten og epitafier


Anders Jacobsen Reventlow og Cecilie (Sidsel) Lange
Anders Jacobsen Reventlow og Cecilie (Sidsel) Lange

Anders Jacobsen Reventlow [på Fyn] (-1518-1535) 
til Søbo på S-Fyn, lensmand Og hustru 
Cecilie (Sidsel) Lange (-1553)

Teksten i yderkanten af stenen:
Her hvil(es) erlig from || ma(n)ds bee(n) A(n)d(e)rs refve(n)tlof vnder ten(n)e stee(n) Med cicilie 15 || lange sin hustru Ætlæ
bo || af Søbo Gud gifve th(enne)m roo
Siden kom sig so | i lav
ha(n) blef her lavd || S(anc)te M(ar)g(re)te dav 1535

Teksten på øverste bånd:
O h(e)re gwd myskw(n)elig wi bede tig ydmydelig
at tv est os barmhiertelig ANO MDXXXV

Teksten på nederste bånd:
o søde h(e)re ihesv christ tw est vor ene frelsere vist gif os ten evige gledis trøst
   

Johan Peter Mæder

Johan Peter Mæder

Mand 1814 - 1857  (42 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Johan Peter Mæder 
    Køn Mand 
    Fødsel 10 jul. 1814  Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Dåb 12 jul. 1814  Aalborg Budolfi Kirke, Aalborg, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død 20 maj 1857  Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Begravelse 26 maj 1857  Aalborg Budolfi Kirke, Aalborg, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Notater 

    • Ugift. Kjøbmand før han blev boGholder.
    Person-ID I11681  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Mor AnerJohanne Wibroe
              f. 1772, Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 4 jun. 1843, Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 71 år) 
    Ægteskab 20 okt. 1809  Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Hun: ?? - Hun: ~ 37 år og 10 måneder. 
    Familie-ID F34563  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 10 jul. 1814 - Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Link til Google Earth
    Link til Google MapsDåb - 12 jul. 1814 - Aalborg Budolfi Kirke, Aalborg, Danmark Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 20 maj 1857 - Aalborg, Fleskum Herred, Aalborg Amt, Danmark Link til Google Earth
    Link til Google MapsBegravelse - 26 maj 1857 - Aalborg Budolfi Kirke, Aalborg, Danmark Link til Google Earth
     = Link til Google Earth