Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Margrethe Reventlow
(1682 - 1710)

* 1699 m. Hans Schack (1676-1719)

Inskription på sarkofag i Møgeltønder kirke (oversat fra Latin): Fru Anna Margareta af Reventlov, født i København 6. okt. 1682, datter af grev Conrad af Reventlov, to rigers kansler; gift med Hans Schack til Schackenborg, stiftsbefalingsmand over Ribe stift, død i barselseng på Gram 21. marts 1710, 28 år gammel efter at have født en søn, grev Otto Didrik Schack. 

Iflg en folkehistorie skulle hun imidlertid ikke været død på dette tidspunkt, men var løbet bort med en elsker, sognepræsten i Aller, som hun skulle være hemmeligt gift med - og som, iflg samme historie, skulle have været fader til den søn hun fødst d 21. marts 1719



Andre slægter:

Anne Ditlevsdatter Holck
(1602 - 1660)



Slotte og Herregårde


Clausholm
Clausholm

Clausholm tilhørte i 1300-tallet den danske adelsslægt Panter. Herregården blev belejret og ødelagt i 1359 i forbindelse med stridigheder i de jyske adelsmænds opstand mod Valdemar Atterdag (1320-1375).

I begyndelsen af 1500-tallet var Clausholm ejet af Mogens Gøye, en af landets rigeste og mest indflydelsesrige adelsmænd. Ved hans død i 1544 blev Clausholm delt mellem børnene, Albrecht og Ellen Gøye. Som det ofte skete i 1500-tallet, blev også hovedbygningen delt, således at de flyttede ind med deres familier i hver sin del af bygningen. Det førte til stridigheder, som kulminerede med, at Ellen Gøye opførte en ny bygning så tæt ved broderens del af gården, at vinduerne ikke kunne åbnes.

Efter en kompliceret arvesag overtog Conrad Reventlow (1644-1708) rettighederne til Clausholm ved en højesteretsdom i 1686. Reventlow blev senere storkansler, der var et af hoffets højeste embeder. Han rev de gamle bygninger ned og opførte i stedet en ny hovedbygning, der stod færdig i 1699, og som er et af de bedst bevarede eksempler på herregårde i barokstil fra slutningen af 1600-tallet.

Slottet var indrettet sådan, at storkansleren selv boede i stueetagen, mens etagen ovenover var beregnet til kongeligt besøg. Førstesalen er derfor finere med højere til loftet og mere stuk. Både slot og park er et af de første og mest helstøbte barokanlæg i Danmark.

Conrad Reventlow døde i 1708 og Clausholm blev derefter ejet af enken, Sophie Amalie Hahn.

Parrets datter, Anne Sophie Reventlow, knytter sig til den næste periode af Clausholms liv. Kun 19 år gammel blev hun i 1712 bortført af kong Frederik IV (1671-1733). Kongen giftede sig med Anne Sophie til venstre hånd og udnævnte hende til fyrstinde af Slesvig.

I 1718 købte Frederik IV Clausholm og opførte, i perioden mellem 1722 og 1723, de mindre sidefløje mod syd. Efter dronning Louises død i 1721, giftede Frederik IV sig med Anne Sophie til højre hånd og kronede hende efterfølgende til dronning.

Frederik IV døde i 1730 og Christian VI (1699 - 1746), der ikke var venligt stemt mod sin stedmor, forviste dronning Anne Sophie til Clausholm, hvor hun levede til sin død omgivet af en stor hofstab. Dronningen døde i 1743, hofstaben og hendes ejendele blev spredt, mens Clausholm i 1758 overgik til nordmanden Mathias Vilhelm Huitfeldt.

Yderligere oplysninger: Danske Herregårde



Heraldik


Nicolaus v Reventlow Segl 1469
Nicolaus v Reventlow Segl 1469



Gravsten og epitafier


Henning Reventlow 1640-1705
Henning Reventlow 1640-1705

Hier Ruhet in Gott Der Hoch 
Wohlgebohrne Herr Henning  
Reventlau, Ritter, Herr auf  
Glasau, Altenhoff und Gottes 
gabe Ihro Königl Maj. zu 
Dennemark Norwegen Hoch 
betreuten Geheimbte und Land 
Racht Ambtman zu Flensburg  
ist Gebohren zu Glückstadt  
Anno 1640 den 24sten Januarÿ  
des Abens um 5 Uhr: Im Herrn ent 
schlaffen zum Kiel Ao 1705 den 30 
sten January umb ein  
Uhr seines Alters 64 Jahr 7 Monate und 6  
Tage dessen Seele Gott genaedig sey. 
 
Der Gott dem Könige  
Dem Werten Vaterlande  
Den Seinen var getreu  
Ein Teurer Werther Man  
Ein Recht Nathanael.  
Ruht hie verscharrt im Sande Die Seel  
ist wo sie stets  
In Gott sich Freuen kann. 
   

Ferdinando II Konge af Sicily

Ferdinando II Konge af Sicily

Mand 1810 - 1859  (49 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Ferdinando II Konge af Sicily 
    Køn Mand 
    Fødsel 12 jan. 1810  Palermo, Sicilien, Italien Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død 22 maj 1859  Caserta, Italien Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Person-ID I11747  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Familie AnerMarie Therese Isabella Ærkehertuginde af Østrig
              f. 31 jul. 1816, Wien, Østrig Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 8 aug. 1867, Albano, Roma, Italien Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 51 år) 
    Ægteskab 27 jan. 1837  Neapel, Italien Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: 27 år - Hun: 20 år og 6 måneder. 
    Børn 8 sons and 4 daughters 
    Familie-ID F33532  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 12 jan. 1810 - Palermo, Sicilien, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsÆgteskab - 27 jan. 1837 - Neapel, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Luigi, Prins af Two Sicilies - 1 aug. 1838 - Capodimonte, Viterbo, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Alberto Maria, Prins af Two Sicilies - 17 sep. 1839 - Capodimonte, Viterbo, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Alfonso, Greve af Caserta - 28 mar. 1841 - Caserta, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Annunziata Af Naples, Prinsesse af Two Sicilies - 24 mar. 1843 - Caserta, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Immacolata, Prinsesse af Two Sicilies - 14 apr. 1844 - Neapel, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Gaetano, Prins af Two Sicilies - 12 jan. 1846 - Neapel, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Giuseppe, Prins af Two Sicilies - 4 mar. 1848 - Neapel, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Pia, Prinsesse af Bourbon-Sicily - 2 aug. 1849 - Gaeta, Latina, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Vincenzo Maria, Prins af Two Sicilies - 27 apr. 1851 - Caserta, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Pasquale, Prins af Two Sicilies - 15 sep. 1852 - Caserta, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Luigia, Prinsesse af Two Sicilies - 21 jan. 1855 - Neapel, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Gennaro, Prins af Two Sicilies - 28 feb. 1857 - Caserta, Italien Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 22 maj 1859 - Caserta, Italien Link til Google Earth
     = Link til Google Earth