Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Benedictus Johan Ludvig Conrad Ferdinand Reventlow
(1845 - 1922)

* 1876 m. Sophie Pauline Schiær (1850-1924)

Christian Benedict Reventlow var ældste søn af Hofjægermester, greve Eduard Vilhelm Reventlow (1810-1868) og hustru Johanna Amalie Magdalene (kaldet Helene) f. von Heimbruch (1824-1911). 

Sophie Pauline Schiær var datter af skoleholder i Troense, Morten Schiær og Henriette Bonde. I tilslutning til sit ægteskab  i 1876 med Sophie Schiær (1850-1924) flyttede parret til Christianslund ved Randers, som han ejede indtil 1896. Blev i 1892 Hofjægermester og arvede efter sin Morbroder Oberstltnt. Chr. v. Heimbruchs Død Allodialgodserne Varste-Polle (ved Verden) og Fideikommisgodset Koppel (Gr. u. Kl. Koppel, Etelsen, Embsen, Ruschbaden og Nesehof) og flyttede efter Salget af Christianslund til Etelsen, Blev 1907 ridder af Dannebrog. Blev boende på Etelsen til sin død i 1922. Har udgivet »En dansk Statsmands Hjem omkring år 1800« I-II (1902-03)



Andre slægter:

Christian Heinrich Carl August Reventberg
(1818 - 1857)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827
Reventlow, Christian Ditlev Frederik 1746-1827

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Uden Dyd Ingen Fryd



Gravsten og epitafier


Carl graf Villavicenco-Margheri (1931-2006)
Carl graf Villavicenco-Margheri (1931-2006)

~ Komtesse Benedicte Adelheid Louise Reventlow (1930- )
   

Geir Tomasson Zoëga

Geir Tomasson Zoëga

Mand 1857 - 1928  (71 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Geir Tomasson Zoëga 
    Køn Mand 
    Fødsel 28 mar. 1857  Akranes, Island Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død 15 apr. 1928  Reykjavik, Island Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 1 søster 
    Notater 

    • Cand.philol. 1883, adjunkt i Reykjavik 1884, overlærersamme sted 1905, rektor sa m m e s t e d 1 9 1 3. To børn iægteskabet.
    Person-ID I14098  Reventlow | Efterkommer efter Conrad Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerTomas Johannesson Zoëga
              f. eft. 1820, Reykjavik, Island Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1862 (Alder < 40 år) 
    Mor Sigridur Kaprasiusdottir 
    Familie-ID F31569  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie Bryndis Sigurdardottir Johnsen  
              d. 1924, Reykjavik, Island Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Ægteskab 6 dec. 1884 
    Alder ved vielsen Han: 27 år og 9 måneder - Hun: ??. 
    Børn
     1. Geir Geirsson Zoëga
              f. 28 sep. 1885, Reykjavik, Island Find alle personer med begivenheder på dette sted
     
    Familie-ID F28187  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 28 mar. 1857 - Akranes, Island Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Geir Geirsson Zoëga - 28 sep. 1885 - Reykjavik, Island Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 15 apr. 1928 - Reykjavik, Island Link til Google Earth
     = Link til Google Earth