Portrætter

Slægten Reventlow:

Juliane Benedicte Sophie Louise Caroline Reventlow
(1818 - 1903)



Andre slægter:

Heinrich , Hertug af Sachsen
(1473 - 1541)



Slotte og Herregårde


Brahesborg
Brahesborg

Brahesborg er fra slutningen af middelalderen, da en af Odense Stifts regnskabsprovster havde sin bolig i Assens. Her lå også en hovedgård, som kaldtes Bisbo eller Bispestolgaard, og formodentlig må have tilhørt Odense bispestol. Gården ligger i Gamtofte Sogn, Båg Herred, Assens Kommune. Hovedbygningen er opført i 1638-1656 og ombygget i 1756.


Heraldik


Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi
Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi

Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi - 1751

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-17509 og  hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. 

Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m.  

Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper.

Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.



Gravsten og epitafier


Dronning Anna Sophia Reventlow (1693-1743) sarkofag
Dronning Anna Sophia Reventlow (1693-1743) sarkofag

   

Tyge Basse

Tyge Basse

Mand - eft. 1408




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Tyge Basse 
    Køn Mand 
    Fødsel Nielstrup, Vaabensted, Musse Herred, Maribo Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Død eft. 1408 
    Notater 

    • DAA 1886 s 40 Danske adelsgodser i middelalderen,Erik Ulsig,Kbh.1968 s 172
    Person-ID I1451  Reventlow | Ancestor to Christian Ditlev Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerSten Basse
              f. før 1356  
              d. før 1383 (Alder < 27 år) 
    Familie-ID F30502  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie AnerCecilie Jensdatter Grubbe
              f. Gunderslev, Øster Flakkebjerg Herred, Sorø Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. eft. 1412 
    Ægteskab ca. 1403 
    Børn
    +1. Maren Tygesdatter Basse
              f. ca. 1370, Sorø, Danmark Basnaes,Tjaereby Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. før 1458 (Alder < 88 år)
     
    Familie-ID F26404  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - - Nielstrup, Vaabensted, Musse Herred, Maribo Amt, Danmark Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Maren Tygesdatter Basse - ca. 1370 - Sorø, Danmark Basnaes,Tjaereby Link til Google Earth
     = Link til Google Earth