Portrætter

Slægten Reventlow:

Claus Reventlow
(1693 - 1758)

Over Højesteretjustitiarius Claus Reventlow, der døde den 10. Maj 1758, lod hans Enke Arbien udføre en Portraitmedaille, hvis Bagside viste Retfærdighedens Tempel, hvis ene Søjle (Støtte og Pryd: Fulcimen et decus) var faldet. »Enke Fruen lod meget faa Exemplarer slaae og vilde ikke, den skulde blive gemeen« . Suhms Oplysning, at Medaillen var bekostet af Assessorerne i højeste Ret, er saaledes ikke rigtig. I December 1759 gav Kongen Tilladelse til Prægning af Medailler over afgangne Geheimeraad Reventlou.


Andre slægter:

Jacob Brønnum Scavenius Estrup
(1825 - 1913)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Clarelia Ahlefeldt f. Reventlow
Clarelia Ahlefeldt f. Reventlow



Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Ditlev Einar og hans broder
Reventlow, Christian Ditlev Einar og hans broder

   

Herunder hviler støvet af 
DITLEV CHRISTIAN EINAR REVENTLOW 
Født den 18de September 1860. Død 28de Marts 1861 
og af hans forudgangne ældre Broder 
Født og Død den 19de Juni 1858
Sønner af Lehnsgreve Ferdinand Reventlow 
og hans Hustru Benedicte født Reventlow
 
Lader de smaa Børn komme til mig 
Thi Himmeriges Rige hører saadanne til.
   

Aage Mørch

Aage Mørch



Personlige oplysninger    |    Alle    |    PDF

  • Søskende 3 brødre 
    Notater 
    Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt.
    Person-ID I19355  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerLaurits Mørch
              f. 8 aug. 1890, Horsens, Nim Herred, Skanderborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 4 maj 1937 (Alder 46 år) 
    Ægteskab 29 apr. 1917  Horsens (Klostersogn), Nim Herred, Skanderborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: 26 år og 8 måneder - Hun: ??. 
    Familie-ID F34508  Gruppeskema  |  Familietavle