Portrætter

Slægten Reventlow:

Ernst Christian Reventlow
(1799 - 1873)



Andre slægter:

Ulrik Frederik Gyldenløve
(1638 - 1704)



Slotte og Herregårde


Christianssæde
Christianssæde

Kilde: Danske Herregårde. Christianssæde - der oprindeligt hed Taastrup - var fra 1729 til 1924 hovedsæde i grevskabet Christianssæde for familien Reventlow. I perioden 1729 til 1741 hed grevskabet Christiansborg. Christian Ditlev Frederik Reventlow indførte store forbedringer i landbruget på grevskabet. Det var fx i hans tid, at de store landboreformer fandt sted her forud for de nationale tiltag, hvor bl.a. bøndergodset overgik til arvefæste og udskiftningen og udflytningen af landsbyfællesskaberne gennemførtes. Også i sin politiske karriere lykkedes det for Christian Ditlev Frederik Reventlow at forbedre bøndernes forhold, idet han var med til at nedsætte Den Store Landbokommission i 1786, der bl.a. havde stavnsbåndets ophævelse til følge. Christianssæde blev da også det første gods på Lolland der afløse hoveriet, dvs. det arbejde som fæstebønderne skulle udføre som betaling for fæstegården blev omsat fra fysisk arbejde til et pengebeløb. I 1827 døde Christian Ditlev Frederik Reventlow på Christianssæde, selv om hans egentlige bopæl var Pederstrup, som op igennem 1800-tallet blev familien faste opholdssted på Lolland.


Heraldik


Kirkestol Lebrade Kirke
Kirkestol Lebrade Kirke

Kirkestol, Lebrade Kirke Detlev Reventlow og Marie Elisabeth v Buchwald


Gravsten og epitafier


Reventlow, Conrad Detlev Cay
Reventlow, Conrad Detlev Cay

  

HERUNDER HVILER DET FORGIENGELIGE 
AF EN ÆDEL MENNESKEVEN 
EN ØM ÆGTEFÆLLE OG EN KIERLIG FADER 
CONRAD CAI DITLEV 
GREVE AF REVENTLOW 
FØDT DEN 1. JUNI 1785 
GIFT DEN 4. JUNI 1829 MED 
HANNE CAROLINE ROSENKILDE 
SOM MED TVENDE DØTRE SØRGER 
OVER HANS DØD DEN 31 MAI 1840
   

Niels Kaas

Niels Kaas

Mand




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Niels Kaas 
    Køn Mand 
    Fødsel Damsgård, Mors, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Beskæftigelse Godsejer 
    Søskende 6 brødre og 4 søstre 
    Person-ID I21189  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerErik Kaas
              f. Skønnet 1500, Hillerslev, Sallinge Herred, Svendborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1556, Gelskov, Hillerslev Sogn, Sallinge Herred, Svendborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 56 år) 
    Mor AnerAnne Emmeriksdatter
              f. ca. 1499, Frørup, Vindinge Herred, Svendborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1561, Sallinge, Sallinge Herred, Svendborg Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 62 år) 
    Familie-ID F31641  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie AnerKaren Friis  
              d. Damsgård, Mors, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Børn
    +1. Anne Kaas
              f. ca. 1600
     
    Familie-ID F26086  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - - Damsgård, Mors, Danmark Link til Google Earth
     = Link til Google Earth