Portrætter

Slægten Reventlow:

Ada Jessie Howard Grøn
(1891 - 1983)

fra venstre: Einar, Johan Otto, Claus, Iven og Ludvig


Andre slægter:

Anna Fenwick
(1741 - 1776)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Ulrich Reventlow - våben
Ulrich Reventlow - våben



Gravsten og epitafier


Epitafium på Østsiden af Haseldorf Kirke
Epitafium på Østsiden af Haseldorf Kirke

   

Claus Rantzau

Claus Rantzau

Mand - eft. 1507




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Alle    |    PDF

  • Navn Claus Rantzau 
    Køn Mand 
    Beskæftigelse
    • 1490 smaadreng ved hertug Frederiks hof. 1497-98 Hofsinde, kaldes 1506 lacaius slesvicensis. 1507 på Gottorp
    Family Line XXX. Den fyenske linie. 
    Kilde
    • DAA 1930 p175
    Død eft. 1507 
    Søskende 5 brødre 
    Person-ID I2485  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerEler Rantzau  
              d. eft. 1481 
    Familie-ID F30681  Gruppeskema  |  Familietavle