Portrætter

Slægten Reventlow:

Beke Ahlefeldt-Laurvig
(1921 - 2012)

* 1945 m. Chr. B. Reventlow (1915-1984)


Andre slægter:

Henrik Christian Rosenørn-Lehn
(1782 - 1847)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Marie Reventlow, Preetz
Marie Reventlow, Preetz

Uddrag af tavle i Preetz Klosterkirke over priorinde ved Preetz Kloster. Marie Reventlow


Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Frederik 1837-1904
Reventlow, Christian Frederik 1837-1904

Gudmuntorp Kirkegård, Gudmuntorp, Höör, Skåne, Sverige
   

Frederik von Ahlefeldt

Frederik von Ahlefeldt

Mand 1555 - 1586  (31 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Frederik von Ahlefeldt 
    Køn Mand 
    Fødsel 1555  Haseldorf, Pinneberg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Dåb Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Family Line XII. Hans von Ahlefeldt til Haseldorf og hans efterslægt 
    Død 17 feb. 1586  Haseldorf, Pinneberg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Søskende 3 brødre og 4 søstre 
    Person-ID I3919  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Far AnerBendix von Ahlefeldt
              f. ca. 1525, Haseldorf, Pinneberg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 13 apr. 1586 (Alder 61 år) 
    Mor AnerEmerentia von Brockdorff
              f. Skønnet 1524, Gaartz, Oldenburg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. eft. 1570 (Alder 47 år) 
    Ægteskab 1544  Gaartz, Oldenburg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: ~ 19 år - Hun: ~ 20 år. 
    Familie-ID F32255  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 1555 - Haseldorf, Pinneberg, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsDåb - - Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 17 feb. 1586 - Haseldorf, Pinneberg, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth