Portrætter

Slægten Reventlow:

Adelheid (Lilli) Margrethe Reventlow
(1909 - 1982)

~ m Greve Einar Reventlow (1893-1974) af den danske grevelige linje af 1673. Han var f. Vännberga i Sverige, men arvede Wulfshagen og bosatte sig Tyskland.
Hun var datter af Heinrich Reventlow (1868-1938) af den grevelige linje af 1767. 2 gren (Wittenberg) og hustru Anna f. Rantzau (1879-1969)


Andre slægter:

Dorthe Gundesdatter Lange
(1541 - 1613)

* 1559 m. Jørgen Rosenkrantz (1523-1596)


Slotte og Herregårde


Clausholm
Clausholm

Clausholm tilhørte i 1300-tallet den danske adelsslægt Panter. Herregården blev belejret og ødelagt i 1359 i forbindelse med stridigheder i de jyske adelsmænds opstand mod Valdemar Atterdag (1320-1375).

I begyndelsen af 1500-tallet var Clausholm ejet af Mogens Gøye, en af landets rigeste og mest indflydelsesrige adelsmænd. Ved hans død i 1544 blev Clausholm delt mellem børnene, Albrecht og Ellen Gøye. Som det ofte skete i 1500-tallet, blev også hovedbygningen delt, således at de flyttede ind med deres familier i hver sin del af bygningen. Det førte til stridigheder, som kulminerede med, at Ellen Gøye opførte en ny bygning så tæt ved broderens del af gården, at vinduerne ikke kunne åbnes.

Efter en kompliceret arvesag overtog Conrad Reventlow (1644-1708) rettighederne til Clausholm ved en højesteretsdom i 1686. Reventlow blev senere storkansler, der var et af hoffets højeste embeder. Han rev de gamle bygninger ned og opførte i stedet en ny hovedbygning, der stod færdig i 1699, og som er et af de bedst bevarede eksempler på herregårde i barokstil fra slutningen af 1600-tallet.

Slottet var indrettet sådan, at storkansleren selv boede i stueetagen, mens etagen ovenover var beregnet til kongeligt besøg. Førstesalen er derfor finere med højere til loftet og mere stuk. Både slot og park er et af de første og mest helstøbte barokanlæg i Danmark.

Conrad Reventlow døde i 1708 og Clausholm blev derefter ejet af enken, Sophie Amalie Hahn.

Parrets datter, Anne Sophie Reventlow, knytter sig til den næste periode af Clausholms liv. Kun 19 år gammel blev hun i 1712 bortført af kong Frederik IV (1671-1733). Kongen giftede sig med Anne Sophie til venstre hånd og udnævnte hende til fyrstinde af Slesvig.

I 1718 købte Frederik IV Clausholm og opførte, i perioden mellem 1722 og 1723, de mindre sidefløje mod syd. Efter dronning Louises død i 1721, giftede Frederik IV sig med Anne Sophie til højre hånd og kronede hende efterfølgende til dronning.

Frederik IV døde i 1730 og Christian VI (1699 - 1746), der ikke var venligt stemt mod sin stedmor, forviste dronning Anne Sophie til Clausholm, hvor hun levede til sin død omgivet af en stor hofstab. Dronningen døde i 1743, hofstaben og hendes ejendele blev spredt, mens Clausholm i 1758 overgik til nordmanden Mathias Vilhelm Huitfeldt.

Yderligere oplysninger: Danske Herregårde



Heraldik


Exlibris
Exlibris

Spejlmonogram for Lucie-Marie Reventlow. (1910)


Gravsten og epitafier


Catharina Reventlow
Catharina Reventlow

Gravsten, krypt bag alteret i Uetersen Kirke
   

Hans Rantzau

Hans Rantzau

Mand ca. 1536 - 1605  (69 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Hans Rantzau 
    Køn Mand 
    Fødsel ca. 1536  Hohenfelde, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Family Line XII. Linjen Hohenfelde 
    Kilde DAA 1930 p75 - XII,3,2 
    • DAA 1982-84 p586 59b*
    Død 1605 
    Søskende 2 brødre og 1 søster 
    Person-ID I4370  Reventlow
    Sidst ændret 16 feb. 2017 

    Far AnerHenneke Rantzau
              f. Skønnet 1480, Hohenfelde, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 7 feb. 1557 (Alder 77 år) 
    Mor AnerDrude Rantzau
              f. 1508, Neuhaus, Giekau, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 26 maj 1581 (Alder 73 år) 
    Ægteskab ca. 1533 
    Alder ved vielsen Han: ~ 53 år - Hun: ~ 25 år. 
    Familie-ID F29111  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie Dorothea Sehested
              f. ca. 1536, Tyskland, Perdol,Slesvig-Holsten Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. dec. 1612 (Alder 76 år) 
    Ægteskab 2 dec. 1573  Tyskland, Perdol,Slesvig-Holsten Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: ~ 38 år - Hun: ~ 38 år. 
    Børn 1 son and 2 daughters 
    Familie-ID F30852  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - ca. 1536 - Hohenfelde, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsÆgteskab - 2 dec. 1573 - Tyskland, Perdol,Slesvig-Holsten Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Jakob von Rantzau - ca. 1575 - Oldesloe, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Margrethe von Rantzau - ca. 1575 - Hohenfelde, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsBarn - Margarethe von Rantzau - ca. 1585 - Oldesloe, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth