Portrætter

Slægten Reventlow:

Eduard Vilhelm Reventlow
(1810 - 1868)

Hildeborg Sophie Reventlow (1804-1868) (til højre), Eduard Vilhelm Reventlow(1810-1868) bagerst og Luise Malvine Reventlow (1806-1891) til højre


Andre slægter:

Elisabeth Anna Eleonora Comtesse Holck-Winterfeldt
(1841 - 1917)



Slotte og Herregårde


Pederstrup
Pederstrup

Pederstrup var i henved 200 år underlagt grevskabet Christianssæde og i perioden 1813-1827 hjem for greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, der var en af hovedkræfterne bag landboreformernes gennemførelse.

Pederstrup fungerede som forpagtergård under grevskabet, indtil den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow, som overtog grevskabet Christianssæde i 1775, gjorde Pederstrup til grevskabets hovedsæde, da han i 1813 trak sig tilbage fra sin embedskarriere i København for at slå sig ned med familien på Lolland.



Heraldik


Reventlow, Christian Detlev 1775-1851
Reventlow, Christian Detlev 1775-1851

Ridder af Dannebrog

Symbolum: "Murus - aheneo fermior - esto, verbo civinc redemteris confidere, idemque Seque"



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Peter Boysen

Peter Boysen

Mand Skønnet 1550 - eft. 1610  (> 61 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Alle    |    PDF

  • Navn Peter Boysen 
    Køn Mand 
    Fødsel Skønnet 1550 
    Beskæftigelse
    • gårdmand i Kollund. Han f
    Død eft. 1610 
    Søskende 1 bror og 1 søster 
    Notater 

    • Peter Boysen bryder med gammel navneskik for at få et fast slægtsnavn
      og er dermed lidt foran sin tid.
      Nu er det hans fætter, Nis Asmussen på Oldemorstoft, der er
      herredsfoged i Vis hrd.
      OBS: At han bliver far ca 20 år efter sin død er nok et endnu større spring
      frem i tiden. KONTROLLERES.
    Person-ID I4490  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Mor AnerAnna Nisdatter Henriksen
              f. Skønnet 1520, Hajstrupgård, Bylderup Sogn, Slogs Herred, Tønder Amt, Danmark Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1561, Kollundgård, , Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 41 år) 
    Familie-ID F30874  Gruppeskema  |  Familietavle