Portrætter

Slægten Reventlow:

Eduard August Reventlow
(1886 - 1918)



Andre slægter:

Christian Conrad Sofus Danneskiold-Samsøe
(1836 - 1908)



Slotte og Herregårde


Kærsgaard, Brenderup
Kærsgaard, Brenderup

Kærsgaard blev købt i 1873 af Frederik Ludvig Vilhelm Ahlefeldt-Laurvig og overgik ved dennes død i 1909 til sønnerne. Julius Ahlefeldt-Laurvig ejede Kærsgaard fra 1909-1913 i sammen med brødrene og som eneejer fra 1913-1931, hvor han som følge af landbrugskrisen måtte afhænde gården. Blev boende på avlsgården frem til 1934.


Heraldik


Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi
Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi

Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi - 1751

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-17509 og  hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. 

Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m.  

Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper.

Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.



Gravsten og epitafier


Reventlow chapel in St. Katharinen, Lübeck
Reventlow chapel in St. Katharinen, Lübeck

burial place of Claus Reventlow (1693-1759) and his wife Charlotte Dorothea nee von Plessen (+ 1789). The marble sarcophagus is the work of Simon Carl Stanley
   

Sivert Von Der Wisch

Sivert Von Der Wisch

Mand ca. 1550 - 1619  (69 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Sivert Von Der Wisch 
    Køn Mand 
    Fødsel ca. 1550  Bienebek, Thumby, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Beskæftigelse
    • Amtmand over Maarkær
    Kilde DAA 1931 p108: III,1,6
    DAA 1939 p26 - III,1,11*
    DAA 2018-20 p572 - I,76* 
    Død 10 nov. 1619  Tempzien, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Halvsøskende 1 halvbror og 5 halvsøstre (Familie til Nicolaus von der Wisch og Anna von Reventlow
    Notater 
    • Skrev sig til Binebek der blev solgt til Bendix Pogwisch, Mirebøl som han havde fra 1603 til sin død, Grønholt, Damp og Nordby. Denne sidste solgte han 1613 til Bendix Pogwisch, Unevad, Bornstein blevsolgt til Bertram Rantzau og Basthorst. Han blev opkaldt efter farfader og morbroder og var 1572 med Hertug Adolfs togt til Njimegen. I 1579 og 1590-92 var han amtmand over Maarkjær amt. I 1580 var han med ved Hyldningen og han Hyldede igen 1588, 90, 92 og 93 og var igen amtmand i 1593-98, men nu over Løgumkloster.

      Han var 1596 med ved Kroningen og skænkede 1605 med sin hustru Abel, Godske von Ahlefeldt til Quarnbek, Hans og Magdalene von der Wisch til Damp og Otto (+1600) og Sophie Magnussen prædikestolen i Ekernförde. Han købte 1606 det af Bertram von Ahlefeldt inddigede Martensland. Han boede 1609 i Ekernförde og var 1611 Ritmester for slesvigske kompagni og erhvervede 1618, da han endnu skrives til Damp,Unevad og Nordby, af Hertug Adolf Frederik af Meklenburg, Amtet Tempzien. Han var barnløs og testamenterede Damp og Grønholt til de mindreårige sønner af Ditlev von der Wisch til Olpenæs, Volf, Henrik, Johan og Sivert. Han efterlod sig 50.000 Rdl. gæld.
    Person-ID I4742  Reventlow
    Sidst ændret 29 apr. 2025 

    Far AnerNicolaus von der Wisch
              f. 1504, Grünholz, Thumby, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1559, Grünholz, Thumby, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 55 år) 
    Mor AnerMargrethe Rantzau  
              d. eft. 1566 
    Ægteskab ca. 1549 
    Alder ved vielsen Han: ~ 45 år - Hun: ??. 
    Familie-ID F26047  Gruppeskema  |  Familietavle

    Familie AnerAbel von Reventlow
              f. ca. 1549, Rixdorf, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 1622, Eckernförde, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 73 år) 
    Familie-ID F34226  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - ca. 1550 - Bienebek, Thumby, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 10 nov. 1619 - Tempzien, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth