Portrætter

Slægten Reventlow:

Claus Detlev Frederik Ferdinand Reventlow
(1928 - 2008)



Andre slægter:

Karen Ottesdatter Marsvin
(1610 - 1680)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Reventlow Vaabenskjold
Reventlow Vaabenskjold

Einart greve Reventlow blev i maj 1860 optaget i det Svenske Ridderhus med det Reventlowske vaabenskjold.


Gravsten og epitafier


Reventlow, Conrad Detlev Cay
Reventlow, Conrad Detlev Cay

  

HERUNDER HVILER DET FORGIENGELIGE 
AF EN ÆDEL MENNESKEVEN 
EN ØM ÆGTEFÆLLE OG EN KIERLIG FADER 
CONRAD CAI DITLEV 
GREVE AF REVENTLOW 
FØDT DEN 1. JUNI 1785 
GIFT DEN 4. JUNI 1829 MED 
HANNE CAROLINE ROSENKILDE 
SOM MED TVENDE DØTRE SØRGER 
OVER HANS DØD DEN 31 MAI 1840
   

Bertram von Rantzau

Bertram von Rantzau

Mand 1678 - 1730  (52 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Bertram von Rantzau 
    Køn Mand 
    Fødsel 1678  Salzau, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Family Line Linjen Salzau-Rastorf 
    Død 5 jul. 1730 
    Søskende 6 brødre og 3 søstre 
    Halvsøskende 1 halvbror og 1 halvsøster (Familie til Christian Rantzau og Catharine von Qualen
    Person-ID I8026  Reventlow
    Sidst ændret 11 aug. 2016 

    Far AnerChristian Rantzau
              f. 20 aug. 1649, Rastorf, Plön, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 17 aug. 1704 (Alder 54 år) 
    Mor AnerMargrethe Rantzau
              f. 1642, Ascheberg, Plön, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 13 aug. 1708 (Alder 66 år) 
    Ægteskab 1676  Ascheberg, Plön, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Alder ved vielsen Han: ~ 26 år og 4 måneder - Hun: ~ 34 år. 
    Familie-ID F27460  Gruppeskema  |  Familietavle

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 1678 - Salzau, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth