Portrætter

Slægten Reventlow:

Sophie Friderica Louise Charlotte von Beulwitz
(1747 - 1822)



Andre slægter:

Jørgen Erik Frederik Skeel
(1859 - 1918)



Slotte og Herregårde


Dansted
Dansted

Ved Christian Ditlev Reventlows død i 1775 overgik Dansted til sønnen den senere statsminister greve Christian Ditlev Frederik Reventlow.
Under Christian Ditlev Frederik Reventlow oplevede Dansted en periode med fremgang. Han lagde nye fæstegårde til gården ved at føje fæstegodset fra Bukkehave gods til Dansted, der derved igen fik hovedgårdsstatus, ligesom han lod opføre et nyt stuehus. Det var desuden på Dansted, at C.D.F. Reventlow først iværksatte sine landboreformer. Han introducerede således det holstenske kobbelbrug, ligesom han drænede jorden, øgede jordtilliggendet og oprettede et teglværk.
I 1773 fik C.D.F. Reventlow kongelig tilladelse til at indlemme Dansted under grevskabet Christianssæde, som ligeledes var ejet af greve Reventlow, og gården kom derefter til at indgå i række af forpagtergårde på grevskabet. Allerede i 1812 blev Dansted på grund af økonomiske vanskeligheder igen udskilt fra Christianssæde og solgt. Den indkomne kapital skulle benyttes til afbetaling af gæld på grevskabet og til forbedringer på de andre forpagtergårde under grevskabet.


Heraldik


Reventlow, Friedrich 1649-1728
Reventlow, Friedrich 1649-1728

Ridder af Dannebrog

Symbolum: "PAR LA GRACE DE MON SOUVERAIN"



Gravsten og epitafier


Anne Reventlow d. 1587
Anne Reventlow d. 1587

Her ligger begrawen ærlig og velburdig Jomfru Anne Reffvetlow til Søboe som var salig Anders Reffvetlow og salig Fru
Cissel Langes Datter af Søboe og lefde hun christeligen på
det LXV Aar og døde saligen her paa sin Gaard Søboe den næste Søndag efter Sct. Mortens dag Aar 1587 om Aftenen der Klochen vaar VII slet. Gud give hende med alle tro christne en glædelig og salig Opstandelse på Dommedag. Amen

   

Frédéric II de Aragón

Frédéric II de Aragón

Mand 1272 - 1337  (65 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Frédéric II de Aragón 
    Køn Mand 
    Fødsel 1272 
    Titel
    • King of Sicily
    Død 27 jul. 1337  Palermo, Sicilien, Italien Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Person-ID I839  Reventlow | Ancestor to Christian Ditlev Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Familie AnerÉléonore D`anjou
              f. 1289  
              d. 10 sep. 1341, Catania, , Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 52 år) 
    Ægteskab 1302 
    Alder ved vielsen Han: ~ 30 år - Hun: ~ 13 år
    Børn
    +1. Pedro II de Aragón
              f. 1305  
              d. 1342 (Alder 37 år)
     
    Familie-ID F30563  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsDød - 27 jul. 1337 - Palermo, Sicilien, Italien Link til Google Earth
     = Link til Google Earth