Portrætter

Slægten Reventlow:

Eduard Vilhelm Sofus Christian Reventlow
(1883 - 1963)

Forældre: Greve Christian Benedictus Johan Ludvig Conrad Ferdinand R. til Aggerupgaard og til Fideikommisgodserne Koppel og Varste-Polle i Hannover (1845-1922 ) og Sophie Pauline Schjær (1850-1924).

Gift 4. Nov. 1910 i Kbh. (Holmens) med Else Sophie Nathalie Bardenfleth, f. 2. Jan. 1884 i Kbh. (Holmens), D. af Kaptajn, senere Kontreadmiral, Kammerherre Frederik B. (1846-1935) og Hustru.

Cand jur 1908. Ansat i Udenrigsministeriet med poster som legationssekretær i Berlin, Paris, Stockholm og London. 1919 Kontorchef i Udenrigsministeriet, 1923 Direktør. 1932 Gesandt i Stockholm og fra 1938 Gesandt i London. Blev i 1942 afskediget, men fortsat accepteret af den britiske regering. 1945 formelt genindsat som Gesandt og i 1947 udnævnt til Ambassadør.

1946 Ridder af Dannebrog



Andre slægter:

Jørgen Scheel
(1827 - 1889)

* 1851 m. Christiane Ditlevine Caroline Munk (1830-1918)


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


reventlowhardenberg1.jpg
reventlowhardenberg1.jpg



Gravsten og epitafier


Reventlow, Hilda Benedicte (1870-1870)
Reventlow, Hilda Benedicte (1870-1870)

  

Herunder hviler støvet af 
 HILDA BENEDICTE 
REVENTLOW 
Født den 12. september 1870 
Død den 14. september 1870
og af hendes lille broder 
født og død den 29. November 1871
Børn af Lensgreve 
FERDINAND REVENTLOW 
og hans hustru 
BENEDICTE født REVENTLOW
Urandsagelige ere dine veie, o Gud. 
   

Joachim Hans Jönssen

Joachim Hans Jönssen

Mand 1680 - 1755  (75 år)




Search using:
  
Personlige oplysninger    |    Begivenhedskort    |    Alle    |    PDF

  • Navn Joachim Hans Jönssen 
    Køn Mand 
    Fødsel 1680  Glückstadt, Steinburg, Slesvig-Holsten, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Beskæftigelse
    • Borgmester
    Død 16 apr. 1755  Altona, Hamburg, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Notater 

    • Han var etatsråd, envoyé i Wolfenbüttel og amtmand i Steinburg.
    Person-ID I8762  Reventlow
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

    Familie AnerEva Margrethe Jessen
              f. 21 nov. 1673, Jena, Thüringen, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted
              d. 8 jun. 1723, Altona, Hamburg, Tyskland Find alle personer med begivenheder på dette sted (Alder 49 år) 
      Other partners: Otto von Mencken (m. 1689) 
    Familie-ID F31832  Gruppeskema  |  Familietavle
    Sidst ændret 25 jan. 2015 

  • Begivenhedskort
    Link til Google MapsFødsel - 1680 - Glückstadt, Steinburg, Slesvig-Holsten, Tyskland Link til Google Earth
    Link til Google MapsDød - 16 apr. 1755 - Altona, Hamburg, Tyskland Link til Google Earth
     = Link til Google Earth