Portrætter

Slægten Reventlow:

Arthur Christian Detlev Ludvig Eugenius Reventlow
(1817 - 1878)

* 1850 m. Georgine A. E, von Ahlefeldt (1828-1902)


Andre slægter:

Vibeke Clausdatter Podebusk
(1608 - 1645)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Conrad Reventlow
Conrad Reventlow

Ridder af Elefanten

Symbolum: A Deo et Rege

Kilde: Elefantordenens Våbenbog tome 1, side 43, Ordenskapitlet



Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Ditlev (1710-1775)
Reventlow, Christian Ditlev (1710-1775)


Plade på kiste, Kapellet i Horslunde Kirke
   

Johanne Oxe

Johanne Oxe

Kvinde ca. 1531 -


Generationer:      Standard    |    Lodret    |    Kompakt    |    Felt    |    Kun tekst    |    Anetavle    |    Viftediagram    |    Medie    |    PDF

Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Zoom indGendanZoom ud
Peder Oxe
Mand 1400-
Mette Godov
Kvinde 1405-
Torbern Bille
Mand 1399-1465
Sidsel Lunge
Kvinde 1410-1503
Mette Eriksdatter
Kvinde 1440-1503
Johan Oxe
Mand 1430-1491
Mogens Gøye
Mand 1470-1544
Johan Oxe
Mand 1487-1534
Johanne Oxe
Kvinde 1531-