Portrætter

Slægten Reventlow:

Hildeborg Sophie Reventlow
(1804 - 1868)

gm. Greve Einert Carl Detlef Reventlow (1788-1867)


Andre slægter:

Frederik von Ahlefeldt
(1627 - 1672)

* m. Augusta von der Wisch (1634-1678)


Slotte og Herregårde


Clausholm
Clausholm

Clausholm tilhørte i 1300-tallet den danske adelsslægt Panter. Herregården blev belejret og ødelagt i 1359 i forbindelse med stridigheder i de jyske adelsmænds opstand mod Valdemar Atterdag (1320-1375).

I begyndelsen af 1500-tallet var Clausholm ejet af Mogens Gøye, en af landets rigeste og mest indflydelsesrige adelsmænd. Ved hans død i 1544 blev Clausholm delt mellem børnene, Albrecht og Ellen Gøye. Som det ofte skete i 1500-tallet, blev også hovedbygningen delt, således at de flyttede ind med deres familier i hver sin del af bygningen. Det førte til stridigheder, som kulminerede med, at Ellen Gøye opførte en ny bygning så tæt ved broderens del af gården, at vinduerne ikke kunne åbnes.

Efter en kompliceret arvesag overtog Conrad Reventlow (1644-1708) rettighederne til Clausholm ved en højesteretsdom i 1686. Reventlow blev senere storkansler, der var et af hoffets højeste embeder. Han rev de gamle bygninger ned og opførte i stedet en ny hovedbygning, der stod færdig i 1699, og som er et af de bedst bevarede eksempler på herregårde i barokstil fra slutningen af 1600-tallet.

Slottet var indrettet sådan, at storkansleren selv boede i stueetagen, mens etagen ovenover var beregnet til kongeligt besøg. Førstesalen er derfor finere med højere til loftet og mere stuk. Både slot og park er et af de første og mest helstøbte barokanlæg i Danmark.

Conrad Reventlow døde i 1708 og Clausholm blev derefter ejet af enken, Sophie Amalie Hahn.

Parrets datter, Anne Sophie Reventlow, knytter sig til den næste periode af Clausholms liv. Kun 19 år gammel blev hun i 1712 bortført af kong Frederik IV (1671-1733). Kongen giftede sig med Anne Sophie til venstre hånd og udnævnte hende til fyrstinde af Slesvig.

I 1718 købte Frederik IV Clausholm og opførte, i perioden mellem 1722 og 1723, de mindre sidefløje mod syd. Efter dronning Louises død i 1721, giftede Frederik IV sig med Anne Sophie til højre hånd og kronede hende efterfølgende til dronning.

Frederik IV døde i 1730 og Christian VI (1699 - 1746), der ikke var venligt stemt mod sin stedmor, forviste dronning Anne Sophie til Clausholm, hvor hun levede til sin død omgivet af en stor hofstab. Dronningen døde i 1743, hofstaben og hendes ejendele blev spredt, mens Clausholm i 1758 overgik til nordmanden Mathias Vilhelm Huitfeldt.

Yderligere oplysninger: Danske Herregårde



Heraldik


Våbentegning
Våbentegning

Kilde: DAA 1939



Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Ditlev Einar og hans broder
Reventlow, Christian Ditlev Einar og hans broder

   

Herunder hviler støvet af 
DITLEV CHRISTIAN EINAR REVENTLOW 
Født den 18de September 1860. Død 28de Marts 1861 
og af hans forudgangne ældre Broder 
Født og Død den 19de Juni 1858
Sønner af Lehnsgreve Ferdinand Reventlow 
og hans Hustru Benedicte født Reventlow
 
Lader de smaa Børn komme til mig 
Thi Himmeriges Rige hører saadanne til.
   

Dagmar Ingrid Martens

Dagmar Ingrid Martens

Kvinde 1884 - 1925  (41 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables    |   Tables    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Dagmar Ingrid Martens blev født i 1884; døde i 1925.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Christian Oscar Rasmussen. Christian blev født i 1879; døde i 1966. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 2. Nina Bente Rasmussen  Efterkommere til dette punkt blev født i 1912; døde i 1996.


Generation: 2

  1. 2.  Nina Bente Rasmussen Efterkommere til dette punkt (1.Dagmar1) blev født i 1912; døde i 1996.

    Nina blev gift med Erik Reventlow den 18 mar. 1935 i Pernambuco, Brasilien. Erik (søn af Peter Christian Reventlow og Irma Kromann) blev født den 21 maj 1903 i Kliniken, Færgestræde 8, Nykøbing Falster, Falsters Sønder Herred, Maribo Amt, Danmark; blev døbt den 24 jul. 1903 i Nykøbing Falster Kirke, Falsters Sønder Herred, Maribo Amt, Danmark; døde den 29 jul. 1944 i Brasilien; blev begravet i Cemitério dos Ingleses 10-48 Praça General Abreu e Lima Recife, Recife, Pernambuco, Brasilien. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 3. Jorge Reventlow  Efterkommere til dette punkt blev født i 1941 i Brasilien; blev døbt den 13 okt. 1946 i Frederiksberg, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark; døde i 1949 i Danmark.
    2. 4. Dorrit Reventlow  Efterkommere til dette punkt


Generation: 3

  1. 3.  Jorge Reventlow Efterkommere til dette punkt (2.Nina2, 1.Dagmar1) blev født i 1941 i Brasilien; blev døbt den 13 okt. 1946 i Frederiksberg, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark; døde i 1949 i Danmark.

  2. 4.  Dorrit Reventlow Efterkommere til dette punkt (2.Nina2, 1.Dagmar1)

    Familie/Ægtefælle/Partner: Prins af Rusland Dimitri Romanovich Romanoff. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Familie/Ægtefælle/Partner: Telmo José de Bragança (Lafões). [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 5. Sibila Maria Reventlow  Efterkommere til dette punkt


Generation: 4

  1. 5.  Sibila Maria Reventlow Efterkommere til dette punkt (4.Dorrit3, 2.Nina2, 1.Dagmar1)

    Sibila blev gift med Peter Enggaard Pedersen [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 6. Sebastian Lucas Reventlow  Efterkommere til dette punkt
    2. 7. Anastasia Sofia Zoë Reventlow  Efterkommere til dette punkt