Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Ditlev Reventlow
(1671 - 1738)

* 1700 m. Benedicte Margrethe Brockdorff (1678-1739)


Andre slægter:

Anna Sophie Elisabeth (Betty) Brun
(1855 - 1930)



Slotte og Herregårde


Kærsgaard, Brænderup
Kærsgaard, Brænderup

Kærsgaard blev købt i 1873 af Frederik Ludvig Vilhelm Ahlefeldt-Laurvig og overgik ved dennes død i 1909 til sønnerne. Julius Ahlefeldt-Laurvig ejede Kærsgaard fra 1909-1913 i sammen med brødrene og som eneejer fra 1913-1931, hvor han som følge af landbrugskrisen måtte afhænde gården. Blev boende på avlsgården frem til 1934.


Heraldik


Våbenskjold for grevskabet Hardenberg-Reventlow
Våbenskjold for grevskabet Hardenberg-Reventlow

Grevskabet Hardenberg-Reventlow var et dansk grevskab oprettet 13. december 1815 for Christian Henrik August Hardenberg-Reventlow af hovedgårdene Hardenberg (Krenkerup), Christiansdal, Nielstrup, Rosenlund, Nørregård og Sæbyholm. Grevskabet blev opløst ved lensafløsningen i 1924.


Gravsten og epitafier


Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke
Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke

I 1699 byggedes Skeelernes pompøse gravkapel med epitafiet til minde om Chresten Skeel den Riges søn, kammerjunker Jørgen Skeel (1656-1695). I kraft af sin arv var han landets rigeste adelsmand. Han var berejst i hele Europa og havde studeret ved Københavns Universitet. Han giftede sig i 1691 med den kun 13-årige Benedicte Margrethe Brockdorff fra Holsten, men døde pludselig 4 år senere, 39 år gammel. Den unge enke, hvis viljestyrke og selvbevidsthed der foreligger adskillige vidnesbyrd om, søgte og fik - efter 4 år - kongens tilladelse til et "tarveligt Epithaphium - med den Vilkor, at Kirken på sin Bygning ej derved tager skade". Denne vanskelige opgave blev da overladt til tidens førende billedhugger, som havde etableret sig med værksted i København, belgieren Thomas Quellinus, hvis gravkapel for oberst Hans Friis ved Hørning kirke ved Clausholm fra 1691 var i frisk erindring. Med Thomas Quellinus´ fornemme gravkapel og epitafium lades ingen tvivl tilbage om enkens ønske i retning af et varigt minde for den afdøde. Det er et af den europæiske barokkunsts fineste arbejder og et fornemt eksempel på, hvordan den kunstneriske og arkitektoniske orientering efter reformationen gik imod Nederlandene.

Smedejernsgitteret, som danner indgang til gravkapellet, er det første i rækken af de stilfulde portalgitre, som er karakteristiske for Thomas Quellinus´gravminder i Danmark, og som med rimelig sikkerhed formodes at være tegnet af billedhuggeren selv. I halvbuen over dørene ses springværk-lignende slyngninger, som omslutter Benedicte Margrethe Brockdorff´s navnetræk. Lågernes nederste felt er udfyldt af en symmetrisk dekoration, mens det øverste felt består af jernstænger og mellem disse bølgeformede jernspidser. På dørrammen er sat rosetter. I et gelænder af smedejern rundt om åbningen til kapellets krypt ses også rosetter i regelmæssigt mønster og over dem en smal frise med akantusslyng.
Kammerjunker Jørgen Skeel´s portrætmedaillon på sarkofagen i kapellets krypt. Bemærk, hvordan paryk og skærf vælder ud over medaillonkanten - et karakteristisk træk for billedhuggeren. Ved kammerjunkerens "Liig-begengelse d. 23. april 1695 var en Høy-Adelig og Høyanseelig Folcke-riig Forsamling" forsamlet i "Estrups Sogne-Kircke i Auning".
Thomas Quellinus´s marmorepitafium i kapellet på nordsiden af Auning kirke er af sagkyndige kaldt "et af billedhuggerens ypperste og mest holdningsfulde værker." Dets flotte rejsning understreges af rummets arkitektoniske udformning, som også er kendetegnende for Quellinus: en indgang gennem en smedejernsportal til et kvadratisk rum, hvor gulvet er hævet nogle trin over kirkens gulv. Midt for indgangen fører en trappe ned til en krypt.
På epitafiet er kammerjunkeren fremstillet hvilende på en svær sarkofag i rødflammet marmor og omgivet af 4 dyder: Retfærdighedens, Klogskabens, Rygtets og Mådeholdets gudinder. Baggrundsudsmykningen er i sort og hvid marmor, hvor 4 søjler bærer en gesims med en brudt fronton. Over kammerjunkeren ses B. M. Brockdorff´s portræt og monogram, og på fløjene ses våben-mærkerne for henholdsvis kammerjunkeren og hustruen.
I dag står både kammerjunkerens og oberstens marmor-sarkofager i krypten sammen med 5 andre, og i niveau med epitafiet står 8 sandstens-sarkofager. Den sidste er fra 1844.
Sammenligner man de våbenmærker og hjelmtegn på epitafiets sidefelter, som udgør Jørgen Skeels og Benedicte Margrethe Brockdorffs anerækker, er det påfaldende, at hjelmtegnene er slået af og våbenmærkerne slebet ned i hustruens side. Det kan skyldes, at hun aldrig gjorde brug af den gravplads, hun havde forberedt for sig selv her, men overlod den til den søn, som var i vente, da hun pludselig stod med ansvaret for et af Jyllands største herresæder. Denne søn, Christen Scheel, blev oberst ved Fynske Livregiment, men døde 36 år gammel - endnu yngre end sin far. Benedicte Margrethe Brockdorff selv blev gift med greve Chr. Ditlev Reventlow i 1700 og flyttede med ham ind på Krenkerup på Lolland.
   

Christopher Rantzau

Christopher Rantzau

Mand 1578 - 1656  (77 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables    |   Tables    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Christopher Rantzau blev født den 16 jul. 1578; døde den 21 feb. 1656; blev begravet den 18 apr. 1656 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Christopher blev gift med Emerentia Buchwald i 1605. Emerentia (datter af Johan von Buchwald og Catharine von Ahlefeldt) blev født den 17 jan. 1588; døde den 27 jul. 1655. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 2. Cai Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    2. 3. Gerhard Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    3. 4. Frederik Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    4. 5. Otto Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    5. 6. Dorothea Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    6. 7. Øllegaard Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    7. 8. Magdalene Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    8. 9. Mette Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    9. 10. Henrik Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født i 1609; døde cirka 1670.
    10. 11. Drude Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født den 6 sep. 1612; døde den 29 apr. 1667.
    11. 12. Johan Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født cirka 1615.
    12. 13. Catharine Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født den 22 apr. 1617 i Grabow, ,; døde den 27 jan. 1667.
    13. 14. Christopher Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født den 18 feb. 1635; døde den 16 mar. 1652 i København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark; blev begravet den 22 jun. 1652 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.


Generation: 2

  1. 2.  Cai Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  2. 3.  Gerhard Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  3. 4.  Frederik Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  4. 5.  Otto Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  5. 6.  Dorothea Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  6. 7.  Øllegaard Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  7. 8.  Magdalene Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  8. 9.  Mette Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1)

  9. 10.  Henrik Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1) blev født i 1609; døde cirka 1670.

    Henrik blev gift med Anna Rantzau den 5 nov. 1641. Anna (datter af Ditlev Rantzau og Anna Rumohr) blev født i 1615. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 15. Henrik Sivert Rantzau  Efterkommere til dette punkt døde i 1683 i Wien, Østrig.
    2. 16. Anna Rantzau  Efterkommere til dette punkt døde før 1685.
    3. 17. Frederikke Amalie Rantzau  Efterkommere til dette punkt døde efter 1702.
    4. 18. Christoph Frederik Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født i 1644; døde før 11 maj 1711.
    5. 19. Otto Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født den 7 jun. 1648; døde den 6 sep. 1694 i Antwerpen, Belgien; blev begravet den 14 dec. 1694 i Slesvig Domkirke, Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    6. 20. Lorentz Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født cirka 1650.

  10. 11.  Drude Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1) blev født den 6 sep. 1612; døde den 29 apr. 1667.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Otto von Buchwald. Otto døde i 1635. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Drude blev gift med Frederik von Buchwald i 1642. Frederik (søn af Joachim von Bokwolde og Adelheid von Ahlefeldt) blev født den 7 feb. 1605; døde den 30 okt. 1676. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 21. Emerentia von Buchwald  Efterkommere til dette punkt blev født i 1645; døde den 22 okt. 1697; blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    2. 22. Joachim Christoph von Buchwald  Efterkommere til dette punkt blev født i feb. 1646; døde den 3 jan. 1685.

  11. 12.  Johan Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1) blev født cirka 1615.

  12. 13.  Catharine Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1) blev født den 22 apr. 1617 i Grabow, ,; døde den 27 jan. 1667.

  13. 14.  Christopher Rantzau Efterkommere til dette punkt (1.Christopher1) blev født den 18 feb. 1635; døde den 16 mar. 1652 i København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark; blev begravet den 22 jun. 1652 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.


Generation: 3

  1. 15.  Henrik Sivert Rantzau Efterkommere til dette punkt (10.Henrik2, 1.Christopher1) døde i 1683 i Wien, Østrig.

  2. 16.  Anna Rantzau Efterkommere til dette punkt (10.Henrik2, 1.Christopher1) døde før 1685.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Broder von Andersen. [Gruppeskema] [Familietavle]


  3. 17.  Frederikke Amalie Rantzau Efterkommere til dette punkt (10.Henrik2, 1.Christopher1) døde efter 1702.

  4. 18.  Christoph Frederik Rantzau Efterkommere til dette punkt (10.Henrik2, 1.Christopher1) blev født i 1644; døde før 11 maj 1711.

    Christoph blev gift med Margrethe Anne Sophie von Bassewitz cirka 1671. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 23. August Frederik Rantzau  Efterkommere til dette punkt
    2. 24. Øllegaard von Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født i 1672; døde i 1758.
    3. 25. Benedicte Øllegaard Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født i 1673; døde i jan. 1757 i Sneumgård, Tjæreborg, Esbjerg, Danmark; blev begravet den 1 feb. 1757 i Sneum Kirke, Tjæreborg, Esbjerg, Danmark.

  5. 19.  Otto Rantzau Efterkommere til dette punkt (10.Henrik2, 1.Christopher1) blev født den 7 jun. 1648; døde den 6 sep. 1694 i Antwerpen, Belgien; blev begravet den 14 dec. 1694 i Slesvig Domkirke, Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Otto blev gift med Clara Anna von Haxthausen den 18 okt. 1681. Clara blev født den 15 mar. 1655; døde den 1 aug. 1682 i Gottorp Slot, Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 26. Amalie Rantzau  Efterkommere til dette punkt blev født den 22 jul. 1682 i Gottorp Slot, Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde efter 1743.

    Otto blev gift med Marie Sybille von Negendank den 16 sep. 1691. Marie døde efter 1720. [Gruppeskema] [Familietavle]


  6. 20.  Lorentz Rantzau Efterkommere til dette punkt (10.Henrik2, 1.Christopher1) blev født cirka 1650.

  7. 21.  Emerentia von Buchwald Efterkommere til dette punkt (11.Drude2, 1.Christopher1) blev født i 1645; døde den 22 okt. 1697; blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Wolf von Rathlou. Wolf (søn af Ditlev von Rathlou og Catharine Rantzau) blev født i 1634; døde den 14 jun. 1688 i Holtenklinken, Bad Oldesloe, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 27. Marie Helvig von Rathlou  Efterkommere til dette punkt døde efter 1711 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    2. 28. Wolf Wittorp von Rathlou  Efterkommere til dette punkt døde i 1716 i Unevad, ,.
    3. 29. Ditlev Frederik von Rathlou  Efterkommere til dette punkt døde den 28 jan. 1740 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    4. 30. Ida Helvig von Rathlou  Efterkommere til dette punkt blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    5. 31. Catharina Margrethe von Rathlou  Efterkommere til dette punkt blev født i 1662; døde i 1690; blev begravet den 11 jul. 1690 i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    6. 32. Drude Øllegaard von Rathlou  Efterkommere til dette punkt blev født i 1670; døde den 28 apr. 1700 i Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    7. 33. Emerentia Adelheid von Rathlou  Efterkommere til dette punkt blev født i 1677; døde den 30 aug. 1688; blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.

  8. 22.  Joachim Christoph von Buchwald Efterkommere til dette punkt (11.Drude2, 1.Christopher1) blev født i feb. 1646; døde den 3 jan. 1685.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Abel Dorothea von Thienen. Abel (datter af Godske von Thienen og Catharine Henneksen Meinstorff) blev født i jun. 1654; døde den 7 jul. 1712. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 34. Catharine Buchwald  Efterkommere til dette punkt døde i jan. 1712; blev begravet i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    2. 35. Dorothea von Buchwald  Efterkommere til dette punkt blev født den 3 jun. 1683 i Projensdorf, Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 19 aug. 1709 i Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland.


Generation: 4

  1. 23.  August Frederik Rantzau Efterkommere til dette punkt (18.Christoph3, 10.Henrik2, 1.Christopher1)

  2. 24.  Øllegaard von Rantzau Efterkommere til dette punkt (18.Christoph3, 10.Henrik2, 1.Christopher1) blev født i 1672; døde i 1758.

    Øllegaard blev gift med Johan Peter von Ingenhaven i 1700. Johan blev født den 3 nov. 1664 i Berrenkamp, Letland; døde den 8 feb. 1717; blev begravet den 19 feb. 1717 i Egtved Kirke, Egtved Sogn, Vejle Amt, Danmark. [Gruppeskema] [Familietavle]


  3. 25.  Benedicte Øllegaard Rantzau Efterkommere til dette punkt (18.Christoph3, 10.Henrik2, 1.Christopher1) blev født i 1673; døde i jan. 1757 i Sneumgård, Tjæreborg, Esbjerg, Danmark; blev begravet den 1 feb. 1757 i Sneum Kirke, Tjæreborg, Esbjerg, Danmark.

    Benedicte blev gift med Frederik Carl von Rathlou den 11 jan. 1704. Frederik (søn af Gregers von Rathlou og Margrethe Gersdorff) blev født i 1673; døde den 14 mar. 1707 i Rathlousdal (før: Loverstrup), Odder, Danmark,. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Benedicte blev gift med Oberst Rudolf Günther von Grabou den 6 jun. 1716 i Odder Kirke, Odder, Danmark. Rudolf blev født den 20 jul. 1663 i Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland; døde den 14 dec. 1716; blev begravet i Fyrendal Kirke, Fuglebjerg, Danmark. [Gruppeskema] [Familietavle]


  4. 26.  Amalie Rantzau Efterkommere til dette punkt (19.Otto3, 10.Henrik2, 1.Christopher1) blev født den 22 jul. 1682 i Gottorp Slot, Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde efter 1743.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Hans Frederik Von Der Kettenburg. Hans blev født cirka 1670; døde den 22 jul. 1743; blev begravet i Güstrau, ,. [Gruppeskema] [Familietavle]


  5. 27.  Marie Helvig von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) døde efter 1711 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Hartvig Bremer. [Gruppeskema] [Familietavle]


  6. 28.  Wolf Wittorp von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) døde i 1716 i Unevad, ,.

    Wolf blev gift med Margrethe von Dassel i 1702. Margrethe (datter af Georg von Dassel og Catharine Elisabeth Gloxin) blev født den 14 mar. 1676 i Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde i 1726; blev begravet den 3 maj 1726 i Lensahn, ,. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 36. Margrethe Elisabeth von Rathlou  Efterkommere til dette punkt blev født i 1706; døde den 16 jan. 1772 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.

  7. 29.  Ditlev Frederik von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) døde den 28 jan. 1740 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Ditlev blev gift med Sophie Margrethe Hedvig von Leuenburg den 14 maj 1718 i Borby Kirke, ,. Sophie (datter af Christian von Leuenburg og Margrethe Hedvig von Ahlefeldt) blev født cirka 1700; døde den 21 okt. 1747. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 37. Wolf Frederik von Rathlou  Efterkommere til dette punkt døde efter 1709.
    2. 38. Anton Christian von Rathlou  Efterkommere til dette punkt døde den 24 mar. 1749 i Unevad, ,.

  8. 30.  Ida Helvig von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Hans Heinrich von Wackerbarth. [Gruppeskema] [Familietavle]


  9. 31.  Catharina Margrethe von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) blev født i 1662; døde i 1690; blev begravet den 11 jul. 1690 i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.

  10. 32.  Drude Øllegaard von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) blev født i 1670; døde den 28 apr. 1700 i Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland.

  11. 33.  Emerentia Adelheid von Rathlou Efterkommere til dette punkt (21.Emerentia3, 11.Drude2, 1.Christopher1) blev født i 1677; døde den 30 aug. 1688; blev begravet i Lensahn Kirke, Slesvig-Holsten, Tyskland.

  12. 34.  Catharine Buchwald Efterkommere til dette punkt (22.Joachim3, 11.Drude2, 1.Christopher1) døde i jan. 1712; blev begravet i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Henrik von Ahlefeldt. Henrik (søn af Jørgen von Ahlefeldt og Adeleid Benedicte Buchwald) blev født den 26 nov. 1680 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 4 mar. 1709 i Jersbek, Stormarn, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 39. Adelheid Henriette von Ahlefeldt  Efterkommere til dette punkt blev født den 10 sep. 1708 i Lindau, Eckernförde, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 30 sep. 1730.

  13. 35.  Dorothea von Buchwald Efterkommere til dette punkt (22.Joachim3, 11.Drude2, 1.Christopher1) blev født den 3 jun. 1683 i Projensdorf, Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 19 aug. 1709 i Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Dorothea blev gift med Wulf Hinrich von Baudissin den 26 jan. 1699 i Knoop. Holtenau, Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland. Wulf (søn af Henrich Günther von Baudissin og Sarah Margrethe von Guenderrode) blev født den 1 sep. 1671 i Eutin, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 40. Friedrich Baudissin  Efterkommere til dette punkt blev født den 12 jan. 1706 i Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 3 maj 1729 i Paris, Frankrig.
    2. 41. Carl Christian Baudissin  Efterkommere til dette punkt blev født den 23 dec. 1707 i Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 5 jun. 1736.
    3. 42. Heinrich Christoph Baudissin  Efterkommere til dette punkt blev født den 9 jul. 1709 i Slesvig, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 4 jun. 1786.