Portrætter

Slægten Reventlow:

Frederik Detlev Carl Reventlow
(1893 - 1973)



Andre slægter:

Edele Sophie Charlotte Elisabeth Cederfeld de Simonsen
(1893 - 1984)

Benny Cederfeld de Simonsen, Edele Ahlefeldt Laurvig, Beke Reventlow og Alette Reventlow


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Reventlow, Ferdinand 1855-1928
Reventlow, Ferdinand 1855-1928

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Betænksom og Beslutsom



Gravsten og epitafier


von Qualen, Emma Sophie Dorothea Anna Benedicte Christine
von Qualen, Emma Sophie Dorothea Anna Benedicte Christine


HER HVILER STØVET AF
EMMA SOPHIE DOROTHEA
ANNA BENEDICTE CHRISTINA
VON QUALEN
F. 12.9.1802 D. PAA PEDERSTRUP 25.5.1888
DATTER AF MAJOR OTTO VON QUALEN
OG HANS HUSTRU F. BARONESSE HAMMERSTEIN
KOM DU TILBAGE MIN SIÆL
TIL DIN RO, THI HERREN HAVER
GIORT VEL IMOD DIG
PSALME 116:7
   

Philippe IV de France

Philippe IV de France

Mand 1268 - 1314  (46 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |    Tables    |   Tables    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Philippe IV de France blev født i 1268 i Fontainebleau, Frankrig; døde den 31 dec. 1314 i Fontainebleau, Frankrig; blev begravet den 10 jan. 1315 i Saint-Denis, Paris, Frankrig.

    Philippe blev gift med Jeanne I de Champagne den 6 sep. 1284. Jeanne blev født den 11 feb. 1273 i Bar-sur-Aube, Frankrig; døde den 4 maj 1304 i Vincennes, Paris, Frankrig,. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. 2. Charles IV de France  Efterkommere til dette punkt blev født i 1295 i Clermont, Dordogne, Aquitaine, Frankrig; døde den 4 mar. 1328 i Château de Vincennes, Paris, Frankrig.


Generation: 2

  1. 2.  Charles IV de France Efterkommere til dette punkt (1.Philippe1) blev født i 1295 i Clermont, Dordogne, Aquitaine, Frankrig; døde den 4 mar. 1328 i Château de Vincennes, Paris, Frankrig.