Portrætter

Slægten Reventlow:

Christian Benedictus Johan Ludvig Conrad Ferdinand Reventlow
(1845 - 1922)

* 1876 m. Sophie Pauline Schiær (1850-1924)

Christian Benedict Reventlow var ældste søn af Hofjægermester, greve Eduard Vilhelm Reventlow (1810-1868) og hustru Johanna Amalie Magdalene (kaldet Helene) f. von Heimbruch (1824-1911). 

Sophie Pauline Schiær var datter af skoleholder i Troense, Morten Schiær og Henriette Bonde. I tilslutning til sit ægteskab  i 1876 med Sophie Schiær (1850-1924) flyttede parret til Christianslund ved Randers, som han ejede indtil 1896. Blev i 1892 Hofjægermester og arvede efter sin Morbroder Oberstltnt. Chr. v. Heimbruchs Død Allodialgodserne Varste-Polle (ved Verden) og Fideikommisgodset Koppel (Gr. u. Kl. Koppel, Etelsen, Embsen, Ruschbaden og Nesehof) og flyttede efter Salget af Christianslund til Etelsen, Blev 1907 ridder af Dannebrog. Blev boende på Etelsen til sin død i 1922. Har udgivet »En dansk Statsmands Hjem omkring år 1800« I-II (1902-03)



Andre slægter:

Carl von Ahlefeldt
(1670 - 1722)

* 1702 m. Ulrikke Antoinette Danneskiold-Laurvig (1686-1735)


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati. Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.


Heraldik


Våbentegning
Våbentegning

Kilde: DAA 1939



Gravsten og epitafier


Reventlow, Charlotte Johanne Christiane Hildeborg
Reventlow, Charlotte Johanne Christiane Hildeborg

   

Herunder hviler det forgjængelige af 
CHARLOTTE HANNE CHRISTIANE 
 HILDEBORG REVENTLOW 
født d 20. marts 1835 
gjenforenet den 6. juni 1854 med 
hendes fader Greve Conrad Reventlow 
og med hendes d. 17 april 1853 
forudgangne eneste Søster Anny 
efterladende sig sin sørgende Moder

Salige ere de rene af hjertet 
thi de skulle see Gud

Reen af Hjertet var du elskelige Lotte 
thi en Engels var din Vandring hernede 
til en Engel fuldførte du den.

Kjærlighed varer evig 

Efter disse dine sidste trøstende Ord til 
 Din moder svang din herlige efter Jesu 
velsignelse stræbende Aand sig op til sin 
Gud og Frelser hjemme i Englenes Boliger
   

Friedrich IV von Leiningen

Friedrich IV von Leiningen

Mand - 1316


 

Slægtskabsberegner

For at vise slægtskabet mellem to personer, skal man bruge 'Find'-knapperne nedenfor for at finde de aktuelle personer (eller behold de viste personer), derefter klikkes på 'Beregn'.

Person 1:
Friedrich IV von Leiningen - I663
Skift til: (Indtast ID)
 
Person 2:
Skift til: (Indtast ID)
Maks. antal slægtskaber, der skal vises:
Vis slægtskaber, der involverer ægtefælle: 
Maks. antal generationer,
der skal tjekkes:

    Søg efter andre forbindelser