Portrætter

Slægten Reventlow:

Anna Sybilla Schubart
(1753 - 1828)



Andre slægter:

Sophie Cathrine Reventlow
(1799 - 1835)

Cathrine Sophie Reventlow, g. Munk 1799-1835. Datter af greve Conrad Georg Reventlow. Hun, hvis mor var Marie Bragh var født uden for ægteskabet og Conrad Georg Reventlow søgte forgæves at få brødrene Christian Ditlev Reventlow og Johan Ludvig Reventlow til at anerkende hende.

Brystbillede. En face til venstre. Sort kjole med stor hvid krave med broderier. Hvid kniplingskyse med brogede båndløkker. Mørkt hår ses under den. Halskæde med kors, begge dele muligvis hårarbejde. Forgyldt ramme med dekorationer i hjørnerne. Svag signatur midt på højre side: Moe 1829 (formentlig Niels Moe).


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Vaabenskjold 1587
Vaabenskjold 1587

Valgsprog: Over våbenskjoldet: 1587 de handt des hogestenn kan alles Enderenn Under våbenskjoldet: Henneke Reuentlow meyne egene handt Kilde: Det Kongelige Bibliotek, GKS 3646 oktav (Dronning Sophies stambog, indførslerne dateret 1585-1586)


Gravsten og epitafier


Reventlow, Christian Detlev (1775-1851)
Reventlow, Christian Detlev (1775-1851)

  

Herunder hviler det jordiske Klædebaand af 
Christian Ditlev Greve af Reventlow 
Til Grevskaberne Christianssæde og Reventlow 
Født den 28. April 1775 
Gift den 24. Juni 1800 med Margrethe Benedicte von Qualen 
Død den 31. Januar 1851 
________ 
 Guds og Sandheds Erkjendelse i Christo 
var din rastløse Stræben 
din utrættelige Virken i Kjærlighed 
Velsignet være Fader dit Minde! 
Fulgt være dit Eksempel! 
________ 
 Du søgte ærligt efter Sandheds Spor 
med Alvor efter Vejen til Guds Rige 
Nu ser i Lys du hvert et dunket Ord 
og Veiens Maal du fandt, du elskelige.
   

Henning Buchwald

Henning Buchwald

Mand 1632 - 1713  (80 år)


Tavlebredde:      Opdater

Tidslinje



Tøm