Portrætter

Slægten Reventlow:

Ludvig Eduard Alexander Reventlow
(1848 - 1916)



Andre slægter:

Beate Clausdatter Bille
(1526 - 1605)



Slotte og Herregårde


Kærsgaard, Brenderup
Kærsgaard, Brenderup

Kærsgaard blev købt i 1873 af Frederik Ludvig Vilhelm Ahlefeldt-Laurvig og overgik ved dennes død i 1909 til sønnerne. Julius Ahlefeldt-Laurvig ejede Kærsgaard fra 1909-1913 i sammen med brødrene og som eneejer fra 1913-1931, hvor han som følge af landbrugskrisen måtte afhænde gården. Blev boende på avlsgården frem til 1934.


Heraldik


Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi
Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi

Vaabenbog over alumner på Sorø Akademi - 1751

Var søn af Conrad Detlev Reventlow (1704-17509 og  hustru Vilhelmina Augusta f. prinsesse af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Plön (1704-1749) og arving til de Reventlowske godser. 

Lensgreve til grevskabet Reventlow (Sandbjerg), besidder af baroniet Brahetrolleborg samt stamhusene Krenkerup og Frisenvold m.m.  

Var 1751 (3 Maj) m. Hovmester Kratzenstein paa Sorø Akademi; rejste 1753 til Geneve, Var fra 1755—57 på uddannelsesrejse i Italien, Paris og London, 1758 (31 Marts) Kammerherre og samme år auskultant i Rentekammeret. Døde som kun 25 årig som følge af småkopper.

Ved Christian Ditlev Reventlows død var ægtefællen Ida Lucie Reventlow f. Scheel von Plessen gravid og det var afgørende for arvegangen vedr. godsbesiddelserne om det blev en søn eller ej. Barnet var imidlertid dødfødt og derfor gik de Reventlowske godser til farbroderen Christian Ditlev Reventlow (1710-1775), hvorimod de øvrige godsbesiddelser, der stammede fra farmoderen Benedicte Margrethe Brockdorffs bodel (Krenkerup på Lolland mfl) gik til datteren Juliane Frederikke Christiane Reventlow.



Gravsten og epitafier


Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke
Epitafium over Jørgen Skeel, Auning Kirke

I 1699 byggedes Skeelernes pompøse gravkapel med epitafiet til minde om Chresten Skeel den Riges søn, kammerjunker Jørgen Skeel (1656-1695). I kraft af sin arv var han landets rigeste adelsmand. Han var berejst i hele Europa og havde studeret ved Københavns Universitet. Han giftede sig i 1691 med den kun 13-årige Benedicte Margrethe Brockdorff fra Holsten, men døde pludselig 4 år senere, 39 år gammel. Den unge enke, hvis viljestyrke og selvbevidsthed der foreligger adskillige vidnesbyrd om, søgte og fik - efter 4 år - kongens tilladelse til et "tarveligt Epithaphium - med den Vilkor, at Kirken på sin Bygning ej derved tager skade". Denne vanskelige opgave blev da overladt til tidens førende billedhugger, som havde etableret sig med værksted i København, belgieren Thomas Quellinus, hvis gravkapel for oberst Hans Friis ved Hørning kirke ved Clausholm fra 1691 var i frisk erindring. Med Thomas Quellinus´ fornemme gravkapel og epitafium lades ingen tvivl tilbage om enkens ønske i retning af et varigt minde for den afdøde. Det er et af den europæiske barokkunsts fineste arbejder og et fornemt eksempel på, hvordan den kunstneriske og arkitektoniske orientering efter reformationen gik imod Nederlandene.

Smedejernsgitteret, som danner indgang til gravkapellet, er det første i rækken af de stilfulde portalgitre, som er karakteristiske for Thomas Quellinus´gravminder i Danmark, og som med rimelig sikkerhed formodes at være tegnet af billedhuggeren selv. I halvbuen over dørene ses springværk-lignende slyngninger, som omslutter Benedicte Margrethe Brockdorff´s navnetræk. Lågernes nederste felt er udfyldt af en symmetrisk dekoration, mens det øverste felt består af jernstænger og mellem disse bølgeformede jernspidser. På dørrammen er sat rosetter. I et gelænder af smedejern rundt om åbningen til kapellets krypt ses også rosetter i regelmæssigt mønster og over dem en smal frise med akantusslyng.
Kammerjunker Jørgen Skeel´s portrætmedaillon på sarkofagen i kapellets krypt. Bemærk, hvordan paryk og skærf vælder ud over medaillonkanten - et karakteristisk træk for billedhuggeren. Ved kammerjunkerens "Liig-begengelse d. 23. april 1695 var en Høy-Adelig og Høyanseelig Folcke-riig Forsamling" forsamlet i "Estrups Sogne-Kircke i Auning".
Thomas Quellinus´s marmorepitafium i kapellet på nordsiden af Auning kirke er af sagkyndige kaldt "et af billedhuggerens ypperste og mest holdningsfulde værker." Dets flotte rejsning understreges af rummets arkitektoniske udformning, som også er kendetegnende for Quellinus: en indgang gennem en smedejernsportal til et kvadratisk rum, hvor gulvet er hævet nogle trin over kirkens gulv. Midt for indgangen fører en trappe ned til en krypt.
På epitafiet er kammerjunkeren fremstillet hvilende på en svær sarkofag i rødflammet marmor og omgivet af 4 dyder: Retfærdighedens, Klogskabens, Rygtets og Mådeholdets gudinder. Baggrundsudsmykningen er i sort og hvid marmor, hvor 4 søjler bærer en gesims med en brudt fronton. Over kammerjunkeren ses B. M. Brockdorff´s portræt og monogram, og på fløjene ses våben-mærkerne for henholdsvis kammerjunkeren og hustruen.
I dag står både kammerjunkerens og oberstens marmor-sarkofager i krypten sammen med 5 andre, og i niveau med epitafiet står 8 sandstens-sarkofager. Den sidste er fra 1844.
Sammenligner man de våbenmærker og hjelmtegn på epitafiets sidefelter, som udgør Jørgen Skeels og Benedicte Margrethe Brockdorffs anerækker, er det påfaldende, at hjelmtegnene er slået af og våbenmærkerne slebet ned i hustruens side. Det kan skyldes, at hun aldrig gjorde brug af den gravplads, hun havde forberedt for sig selv her, men overlod den til den søn, som var i vente, da hun pludselig stod med ansvaret for et af Jyllands største herresæder. Denne søn, Christen Scheel, blev oberst ved Fynske Livregiment, men døde 36 år gammel - endnu yngre end sin far. Benedicte Margrethe Brockdorff selv blev gift med greve Chr. Ditlev Reventlow i 1700 og flyttede med ham ind på Krenkerup på Lolland.
   

Frederik Reventlow

Frederik Reventlow

Mand 1688 - 1752  (64 år)


Generationer:      Standard    |    Lodret    |    Kompakt    |    Felt    |    Kun tekst    |    Anetavle    |    Viftediagram    |    Medie    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Frederik Reventlow blev født i 1688 (søn af Ditlev von Reventlow og Marie Elisabeth Buchwald); døde den 26 jan. 1752.

    Familie/Ægtefælle/Partner: Dorothea Sophie Brockdorff. Dorothea (datter af Ditlev Brockdorff og Margrethe Øllegaard von Ahlefeldt) blev født den 26 dec. 1686; døde i 1755. [Gruppeskema] [Familietavle]

    Børn:
    1. Otto Hinrich von Reventlow blev født i 1719 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev døbt den 20 mar. 1719 i Selent, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde efter 1742.
    2. Joachim Hartvig Reventlow blev født i 1720 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev døbt den 5 sep. 1720 i Selent, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    3. Augusta Christine Reventlow blev født i 1722 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev døbt den 15 mar. 1722; døde den 9 okt. 1789.
    4. Wulf Friedrich Reventlow blev født i 1723 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev døbt den 13 nov. 1723 i Selent, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde i 1742 i København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark; blev begravet i Holmens Kirke, København, Danmark.
    5. Friedrich Adolph Reventlow blev født i 1729 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev døbt den 17 feb. 1729 i Selent, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 7 feb. 1773 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev begravet den 9 sep. 1773.

Generation: 2

  1. 2.  Ditlev von Reventlow blev født i 1646 (søn af Bertram von Reventlow og Christina von Rantzau); døde i 1690.

    Ditlev blev gift med Marie Elisabeth Buchwald i 1673. Marie (datter af Poul Buchwald og Clarelia von Ahlefeldt) blev født i 1650; døde i 1712 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]


  2. 3.  Marie Elisabeth Buchwald blev født i 1650 (datter af Poul Buchwald og Clarelia von Ahlefeldt); døde i 1712 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    Børn:
    1. Bertram Reventlow blev født skønnet 1674; døde i 1675.
    2. Poul Bertram Reventlow blev født skønnet 1675; døde i 1676.
    3. Ditlev Reventlow blev født i 1677; døde i 1678.
    4. Augusta Sophie Reventlow blev født i 1679; døde efter 1725.
    5. Christine Reventlow blev født i 1681.
    6. Ida Clarelia Reventlow blev født den 26 jun. 1682; døde i 1729; blev begravet den 21 jan. 1729 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    7. Otto Reventlow blev født i 1683; døde i 1755 i Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev begravet den 23 maj 1755 i Hamberge, Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    8. Ditlev Reventlow blev født i 1684; døde efter 1703.
    9. Poul Bertram Reventlow blev født i 1685; døde i 1686.
    10. 1. Frederik Reventlow blev født i 1688; døde den 26 jan. 1752.


Generation: 3

  1. 4.  Bertram von Reventlow blev født i 1611 (søn af Iwan von Reventlow og Anna Pogwisch); døde i 1666.

    Bertram blev gift med Christina von Rantzau cirka 1632. Christina (datter af Ditlev Rantzau og Dorothea von Ahlefeldt) blev født cirka 1616; døde i 1665; blev begravet den 7 apr. 1665 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]


  2. 5.  Christina von Rantzau blev født cirka 1616 (datter af Ditlev Rantzau og Dorothea von Ahlefeldt); døde i 1665; blev begravet den 7 apr. 1665 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    Børn:
    1. Hinrich Bertram Reventlow blev født cirka 1630; døde efter 1685.
    2. Otto von Reventlow blev født i 1634; døde cirka 1677 i København, Sokkelund Herred, Københavns Amt, Danmark.
    3. Anna Margrethe von Reventlow blev født i 1635; døde i 1676.
    4. Dorothea Christine von Reventlow blev født i 1640; døde i 1689.
    5. Magdalene Reventlow blev født i 1643; døde i 1705.
    6. Benedicte Reventlow blev født i 1644.
    7. 2. Ditlev von Reventlow blev født i 1646; døde i 1690.
    8. Christine von Reventlow blev født i 1654; døde i 1674.

  3. 6.  Poul Buchwald blev født den 7 okt. 1615 (søn af Jesper Buchwald og Helvig Rantzau); døde den 25 feb. 1658.

    Poul blev gift med Clarelia von Ahlefeldt i 1644. Clarelia (datter af Klosterprovst Bendix von Ahlefeldt og Christine von Ahlefeldt) blev født den 8 sep. 1624 i Osterrade, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 6 nov. 1679. [Gruppeskema] [Familietavle]


  4. 7.  Clarelia von Ahlefeldt blev født den 8 sep. 1624 i Osterrade, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland (datter af Klosterprovst Bendix von Ahlefeldt og Christine von Ahlefeldt); døde den 6 nov. 1679.
    Børn:
    1. 3. Marie Elisabeth Buchwald blev født i 1650; døde i 1712 i Wittenberg, Preetz, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    2. Bendix Bertam Buchwald blev født i 1657; døde den 14 apr. 1717; blev begravet i St. Ægidii Kirke, Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland.


Generation: 4

  1. 8.  
    Iwan von ReventlowIwan von Reventlow blev født cirka 1588 i Schönweide, Plön, Slesvig-Holsten, Tyskland (søn af Otto von Reventlow og Dorothea von Ahlefeldt); døde den 6 dec. 1628 i Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Iwan blev gift med Anna Pogwisch før 1609. Anna (datter af Henrik Pogwisch og Drude Von Der Wisch) blev født i 1594; døde i 1623. [Gruppeskema] [Familietavle]


  2. 9.  Anna Pogwisch blev født i 1594 (datter af Henrik Pogwisch og Drude Von Der Wisch); døde i 1623.
    Børn:
    1. Margrethe von Reventlow blev født i 1609; døde før 20 okt. 1642.
    2. 4. Bertram von Reventlow blev født i 1611; døde i 1666.

  3. 10.  Ditlev Rantzau blev født den 19 sep. 1577 (søn af Henrik Rantzau og Benedicte Buchwald); døde den 19 mar. 1639.

    Ditlev + Dorothea von Ahlefeldt. Dorothea (datter af Balthasar von Ahlefeldt og Margrethe Rantzau) blev født den 4 aug. 1586 i Heiligenstedten, Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 23 jan. 1647 i Drage, Steinburg, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev begravet i St. Laurentii Kirke, Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]


  4. 11.  Dorothea von Ahlefeldt blev født den 4 aug. 1586 i Heiligenstedten, Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland (datter af Balthasar von Ahlefeldt og Margrethe Rantzau); døde den 23 jan. 1647 i Drage, Steinburg, Slesvig-Holsten, Tyskland; blev begravet i St. Laurentii Kirke, Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    Børn:
    1. 5. Christina von Rantzau blev født cirka 1616; døde i 1665; blev begravet den 7 apr. 1665 i Kiel, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    2. Anna Rantzau blev født i 1614 i Heiligenstedten, Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 11 dec. 1644 i Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    3. Dorothea Rantzau blev født den 29 jan. 1619; blev begravet den 5 nov. 1662 i St. Laurentii Kirke, Itzehoe, Slesvig-Holsten, Tyskland.

  5. 12.  Jesper Buchwald blev født den 14 sep. 1589 i Borstel, Slesvig-Holsten, Tyskland (søn af Heinrich von Buchwald og Helvig Rantzau); døde den 19 apr. 1624.

    Jesper blev gift med Helvig Rantzau cirka 1614. Helvig (datter af Bertram Rantzau og Margrethe Pogwisch) blev født den 6 okt. 1595 i Kohoved, ,; døde den 10 apr. 1662 i Neuhaus, Giekau, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]


  6. 13.  Helvig Rantzau blev født den 6 okt. 1595 i Kohoved, , (datter af Bertram Rantzau og Margrethe Pogwisch); døde den 10 apr. 1662 i Neuhaus, Giekau, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    Børn:
    1. 6. Poul Buchwald blev født den 7 okt. 1615; døde den 25 feb. 1658.
    2. Ida von Buchwaldt blev født før 1640.

  7. 14.  Klosterprovst Bendix von Ahlefeldt blev født den 20 maj 1593 i Rixdorf, Slesvig-Holsten, Tyskland (søn af Ditlev von Ahlefeldt og Clarelia Reventlow); døde den 18 maj 1634 i Osterrade, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland.

    Bendix blev gift med Christine von Ahlefeldt i 1616 i Gjerting, Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland. Christine (datter af Claus von Ahlefeldt og Magdalene Rantzau) blev født den 28 apr. 1589 i Schwabstedt (da: Svavested), Husum, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 18 jun. 1645 i Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland. [Gruppeskema] [Familietavle]


  8. 15.  Christine von Ahlefeldt blev født den 28 apr. 1589 i Schwabstedt (da: Svavested), Husum, Slesvig-Holsten, Tyskland (datter af Claus von Ahlefeldt og Magdalene Rantzau); døde den 18 jun. 1645 i Lübeck, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    Børn:
    1. Clarelia von Ahlefeldt blev født den 8 feb. 1613 i Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    2. Claus von Ahlefeldt blev født den 24 jun. 1615 i Flensborghus, Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde i 1622.
    3. Ditlev von Ahlefeldt blev født den 20 feb. 1617 i Gjelting, ,; døde den 25 nov. 1686 i Hamburg, Tyskland.
    4. Henrik von Ahlefeldt blev født den 25 jun. 1619 i Gjelting, Flensborg, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde i 1702.
    5. Bendix von Ahlefeldt blev født den 5 jan. 1623 i Osterrade, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde i 1625 i Rendsburg, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    6. Magdalene von Ahlefeldt blev født den 5 jan. 1623 i Osterrade, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde i 1625 i Rendsburg, Slesvig-Holsten, Tyskland.
    7. 7. Clarelia von Ahlefeldt blev født den 8 sep. 1624 i Osterrade, Ditmarsken, Slesvig-Holsten, Tyskland; døde den 6 nov. 1679.