Portrætter

Slægten Reventlow:

Louise Malwina Genoveva Reventlow
(1806 - 1891)

Jakob Fürst skriver: På baksidan av fotografiet av Hilda och Malvine står det: "Hilda Reventlow läser för Malvine Reventlow (hennes moster)". Det är min oldemor Ebbas handstil. Som kuriosa kan nämnas, att tant Malvines blodlilja fortfarande finns kvar hos oss på Oshult! Det är ganska svindlande att tänka att denna ännu levande växt har tillhört en person som föddes 1806 och som växte upp med C.D.F.R. m.fl.


Andre slægter:

Friedrich Ludwig, Greve Nassau
(1651 - 1728)



Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Reventlow1673.jpg
Reventlow1673.jpg



Gravsten og epitafier


udøbt pige datter af Einar og Hilda Reventlow
udøbt pige datter af Einar og Hilda Reventlow

 

Ikkun fem Dage var du 
uskyldige lille Pige 
dine Forældres 
Einar og Hilda Reventlows 
Haab og Glæde herneden 
 Men som dine Søstre vil du 
berede dem evige Glæder 
 i Gudsrige
   

Sidsel Teusdatter Brostrup

Sidsel Teusdatter Brostrup

Kvinde ca. 1482 - eft. 1552  (> 71 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (12 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn1
Grandchildren1
Great grandchildren1
2 x Great grandchildren3
3 x Great grandchildren9
4 x Great grandchildren15
5 x Great grandchildren33
6 x Great grandchildren54
10 7 x Great grandchildren110
11 8 x Great grandchildren131
12 9 x Great grandchildren202
Total560

Børn (1) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Knud Giedde    Efterkommere
1551 1578Knud Giedde Sidsel Teusdatter Brostrup