Portrætter

Slægten Reventlow:

Naka Reventlow
(1920 - 2001)



Andre slægter:

Christian Ahlefeldt-Laurvigen
(1732 - 1791)

* 1759 m. Elisabeth Juel (1742-1803)


Slotte og Herregårde


Ahrensburg
Ahrensburg

Slottet Ahrensburg er som Glücksborg en videreførelse af Nütschau. Det er også en velbevaret, mindre vandborg sammensat af tre gavlhuse, der imidlertid er forsynet med vælske gavle. Herudover er bygningskomplekset yderligere flankeret af fire ottekantede hjørnetårne med kobberspir. Oprindelig stod bygningen i rødt murværk med vinduer indrammet af sandsten, men senere er facaden blevet pudset hvid. Slottet er et af Holstens betydeligste renæssance-værker med træk både fra den lokale byggeskik og den nederlandske renæssance og manierisme. Til herregården hører en engelsk-inspireret landskabshave, der sammen med voldgravene og slottet udgør en smuk helhed. Bygningen rummer nu et museum for det tidligere holstenske aristokrati.

Heinrich Schimmelmann købte 1759 det gamle rantzauske gods Ahrensburg. Han lod det smukke slot istandsætte og, i stedet for landsbyen Woldenhorn, anlagde han byen Ahrensburg.



Heraldik


Reventlow, Cay Friedrich 1753-1834
Reventlow, Cay Friedrich 1753-1834

Ridder af Dannebrog

Symbolum: Nulla Palescere Culpa



Gravsten og epitafier


Hertug Knud Lavard
Hertug Knud Lavard

 Oversættelse af KNUD LAVARDS gravsten i Ringsted Kirke:

KNUD. Søn af Danernes konge, ERIK EJEGOD.
Hertug i Slesvig, af Slavenland og Venderland, udnævnt og kronet konge over Abotriterne af Kejser LOTHER, kaldes i baghold for mistanke angående kongeværdigheden i Danmark af sin fætter MAGNUS, søn af den regerende danekonge NIELS, under foregivende af en hemmelig og venskabelig samtale, og nedhuggedes skammeligt den 7. januar 1131 i den nærliggende skov, Haraldsted skov, hvorfra han føres bort og begraves her, men han blev henført til helgernes tal, og modtog guddommelig dyrkelse og ære i året 1170, idet sønnen VALDEMAR den første udbad sig dette af Paven i Rom.
   

Karl Friedrich Gottlieb Zu Castell-Remlingen

Karl Friedrich Gottlieb Zu Castell-Remlingen

Mand 1679 - 1743  (64 år)


Generationer:      Standard    |    Kompakt    |    Lodret    |    Kun tekst    |    Register    |   Tables    |    PDF

Each full table will have 20 rows
Displaying table 1 fra 1

Efterkommere (11 Generationer)

GenSlægtskabTotalSelect
Børn3
Grandchildren13
Great grandchildren14
2 x Great grandchildren23
3 x Great grandchildren47
4 x Great grandchildren99
5 x Great grandchildren107
6 x Great grandchildren47
10 7 x Great grandchildren31
11 8 x Great grandchildren13
Total397

Børn (3) - The second generation

#BørnNavnFødtDødFarMor
1Ja
Christiane Charlotte Frederikke Castell-Remlingen    Efterkommere
5 sep. 1722 22 dec. 1773Karl Friedrich Gottlieb Zu Castell-Remlingen Friederike Eleonore Zu Castell 
2Ja
Friederica Lovisa Amoena Castell-Remlingen    Efterkommere
28 jul. 1732 21 aug. 1802Karl Friedrich Gottlieb Zu Castell-Remlingen Friederike Eleonore Zu Castell 
3
Christian Adolph Friedrich Gottlieb Castell-Remlingen    
22 feb. 1736 11 jul. 1762Karl Friedrich Gottlieb Zu Castell-Remlingen Friederike Eleonore Zu Castell